Istvan Kovacs, protagonist în Champions League! A eliminat rapid un jucător al Barcelonei. Catalanii au capotat + Rezultatele serii

PSG și Dortmund s-au calificat în semifinalele Champions League, sezonul 2023 – 2024. Parizienii au trecut de Barcelona, în timp ce nemții au învins-o pe Atletico Madrid. Cele două echipe se vor întâlni în penultima fază a competiției. Istvan Kovacs nu a trecut neobservat după cartonașele roșii împărțite celor de la Barcelona.

Miercuri, 17 aprilie, se vor juca celelalte două meciuri,  Manchester City – Real Madrid ( în tur 3-3) și Bayern Munchen – Arsenal (în tur 2-2).

Istvan Kovacs, protagonist în Champions League

PSG s-a calificat în semifinalele Champions League după ce a eliminat-o pe Barcelona, scor 1-4, 6-4 la general.

Spaniolii au deschis scorul în minutul 12 prin Raphinha. Acesta a marcat după o acțiune a lui Lamine Yamal. Istvan Kovacs i-a lăsat pe spanioli în 10, după ce l-a eliminat pe Ronald Araujo, pentru un fault la Bradley Barcola.

PSG a revenit și a restabilit egalitatea în minutul 40 prin Ousmane Dembele. Vitinha a șutat de la distanță și a trimis mingea în poartă, în minutul 55.

Enervat că Istvan Kovacs a dat un fault pentru PSG în minutul 56, Xavi a luat foc pe bancă. A lovit un panou publicitar, iar centralul român l-a trimis în tribune. Pe reluare s-a putut observa cum antrenorul l-a înjurat pe Kovacs.

După 6 minute, Istvan Kovacs a dictat penalty după ce Ousmane Dembele a fost faultat, iar Mbappe a marcat. Același Mbappe a mai înscris cu doar un minut înainte de final.

Centralul român a mai scos odată cartonașul roșu. L-a eliminat și pe Jose de la Fuente, antrenorul de portari al Barcelonei

În partida tur, FC Barcelona a câștigat meciul cu PSG, scor 3-2.

Borussia Dortmund, în semifinale

În celălalt meci al serii, Borussia Dortmund a trecut de Atletico Madrid, scor 4-2. După 2-1 pentru spanioli la Madrid, nemții merg în semifinale cu scorul general de 5-4.

Nemții au marcat primii în minutul 34, când Brandt l-a învins pe Oblak. Cinci minute mai târziu, Maatsen a marcat și Borussia Dortmund a preluat conducerea la general. În repriza a doua, Hummels și-a trimis mingea în proprie poartă. Correa a restabilit egalitatea pe tabelă în minutul 64. Dortmund a marcat apoi prin Fullkrug (min 71) și Sabitzer (min 74).