Final incendiar în Giulești! S-a terminat Rapid – CSU Craiova. Oamenii lui Costel Gâlcă continuă lupta pentru Europa

Rapid a fost învinsă, pe teren propriu de CSU Craiova, scor 1-2, în ultimul meci din etapa cu numărul 7 din play-off Superligii.

După acest rezultat, echipa antrenată de Costel Gâlcă este pe locul 2 cu 37 de puncte, în timp ce Rapid este pe poziția a 5-a, cu 29 de puncte.

Rapid – CSU Craiova 1-2

Oltenii au început în forță și au avut primele ocazii. În minutul 20, giuleștenii au cerut o lovitură de la 11 metri pentru un henț la Zajkov. Mingea l-a lovit însă lovit în abdomen. CSU Craiova a deschis scorul în minutul 30, prin Andrei Ivan, după o centrare a lui Alexandru Crețu. Rapid a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, în repriza a doua, când Burmaz l-a învins pe portarul oaspeților.

În ultimul minut al prelungirilor, oltenii au dat lovitura în Giulești, după ce Crețu a marcat.

Spectacol în tribune

Ultrașii Rapidului au făcut spectacol pirotehnic în tribune. În ciuda faptului că liderul galeriei, „Bocciu”, este în arest preventiv, în dosarul materialelor pirotehnice, aceștia au aruncat cu torțe și petarde.

Echipe de start

Rapid: Ungureanu – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Onea – Kait, Oaidă, Papeau – Krasniqi, Rrahmani, Funsho
Rezerve: V. Drăghia, Gabriel Gheorghe, D. Grigore, A. Borza, R. Bădescu, Emmers, A. Cepoi, Omar El Sawy, C. Petrila, C. Cîrjan, F. Hasani, B. Burmaz
Absenți Aioani, Hromada (accidentați)
Antrenor: Bogdan Lobonț

CSU Craiova : L. Popescu – M. Căpățînă, G. Zajkov, R. Melo da Silva, N. Bancu – A. Crețu, A. Mekvabishvili – Ș. Baiaram, L. Houri, A. Ivan – J. Markovic
Rezerve: D. Lazar, Soiri, B. Ndong, Mateiu, Danciu, Ș. Bana, A. Cîmpanu, J. Blesa, A. Mitriță
Absenți: Screciu, Maldonado (accidentați)
Antrenor: Costel Gâlcă

Stadion: Superbet Arena – Giulești
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti), A2: Ovidiu Artene (Vaslui)
Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei). Arbitru AVAR: Doru Lucaciu (Cluj-Napoca)