Istvan Kovacs, arbitraj cu scandal! S-a terminat prima semifinală a Ligii Naţiunilor. Olanda-Croaţia, meci pe muchie de cuţit

Istvan Kovacs, arbitraj cu scandal! S-a terminat prima semifinală a Ligii Naţiunilor. Olanda-Croaţia, meci pe muchie de cuţit. Arbitrul român a dictat un penalty foarte uşor pentru croaţi, cel din care oaspeţii au egalat.

Olanda-Croația a avut nevoie de prelungiri pentru a-şi desemna câştigătoarea. Croaţia a avut 2-1, dar a fost egalată la ultima fază şi s-a intrat în prelungiri. Acolo, croaţii au făcut instrucţie cu gazdele. Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene. Cealaltă semifinală, Spania – Italia, este programată joi, de la ora 21:45.

Istvan Kovacs, arbitraj cu scandal!

Prima mare ocazie a aparținut Croației, dar mingea trimisă de Kramaric a trecut peste poartă. Imediat olandezii au dat replica. Koopmeiners a pornit spre poartă după o pasă a lui Ake, a ajuns în careu și a șutat din unghi peste poartă.

Trei minute mai târziu, Malen a reușit să-l învingă pe Livakovic cu un șut cu piciorul drept. În minutul 53, Istvan Kovacs le-a acordat croaților o lovitură de la 11 metri după ce Modric a fost doborât în careu de Gakpo, iar Kramaric a egalat, dar penalty-ul a fost uşor acordat.

Croația a preluat conducerea în minutul 73, după reușita lui Mario Pasalic. În al şaselea minut al prelungirilor lang a făcut 2-2 şi s-a intrat în extra-time. Petkovic a marcat în minutul 97 după un şut senzaţional de la distanţă. S-a făcut 4-2 pentru croaţi după ce Modric a marcat din penalty, în minutul 116. Scor final Olanda-Croaţia 2-4 şi oaspeţii sunt în finala Ligii Naţiunilor.

Parcursul Olandei și Croației în Liga Națiunilor

Olanda a avut un parcurs foarte bun în grupa din Liga Națiunilor. 5 victorii și o remiză în fața Belgiei, Poloniei și Țării Galilor.

Croația a jucat cu Danemarca, Franța și Austria și a adunat 13 puncte, unul peste nordici.

Olanda – Croația, echipe de start:

Olanda: Bijlow – Dumfries, Geertruida, Van Dijk, Ake – Wieffer, Koopmeiners, F. De Jong – Malen, Gakpo, Simons
Selecționer: Ronald Koeman

Croația: Livakovic – Juranovic, Sutalo, Vida, Perisic – Modric, Brozovic, Kovacic – Pasalic, Ivanusec – Kramaric
Selecționer: Zlatko Dalic

Stadion: De Kuip, Rotterdam
Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Vasile Marinescu și Florin Artene
Arbitru VAR: Bastian Dankert (Germania) / Arbitru AVAR: Soren Storsk (Germania)