Ianis Hagi, titular pentru prima dată de la revenire! A prins o repriză, Rangers s-a calificat în sferturile Cupei

Ianis Hagi a bifat primul meci ca titular, la un an și 7 zile de la teribila accidentare de la genunchiul genunchiul drept.

După ce prinsese aproximativ 20 de minute de joc în campionat cu St. Johnstone, Hagi a fost introdus de actualul antrenor al lui Glasgow Rangers, Michael Beale, din primul minut în Cupă, cu Partick Thistle, locul 5 în liga secundă scoțiană.

Deși a lipsit mai bine de un an, Hagi junior a avut o prestație mulțumitoare, s-a implicat în joc și a făcut risipă de energie. A apărut și la finalizare, cu capul, din 8 metri, însă n-a reușit să și fructifice oportunitatea.

Ianis a fost înlocuit la pauză de Michael Beale cu Ryan Kent. Condusă după prima parte cu o-1, Rangers a câștigat cu 3-2, prin golurile marcate de Colak ’50; Tillman ’71 și Sands ’86, divizionara secundă marcând prin Holt ’34 (pen.) și Tiffoney ’73. Echipa lui Hagi merge mai departe în sferturile competiției.

Glasgow Rangers: McGregor – Tavernier, Sands, Davies, Barisic – Kamara, Raskin – Hagi, Tillman, Cantwell – Colak