Gică Hagi s-a dezlănţuit! Anunţul serii după ce Farul a evitat o mare umilinţă: ‘Am suferit şi azi’

Gică Hagi s-a dezlănţuit! Anunţul serii după ce Farul a evitat o mare umilinţă. Campioana en-titre din Superliga a reuşit calificarea în turul 3 preliminar din Conference League. .

Farul s-a calificat în turul 3 preliminar din UEFA Conference League. Campioana României a învins FC Urartu în deplasare, scor 3-2, după ce gazdele au condus cu 2-0. Gică Hagi nu a fost însă mulţumit.

Anunţul serii după ce Farul a evitat o mare umilinţă

Gică Hagi a fost mult mai relaxat după ce echipa sa a reușit să întoarcă soarta partidei din Armenia. Totuşi, şi-a taxat jucătorii care au fost la un pas de o mare umilinţă. Anonimii armeni au avut 2-0 în startul părţii secunde.

Hagi a recunoscut că jucătorii săi au avut mari dificultăți în Armenia, însă e mulțumit că Farul s-a calificat în cele din urmă.

„Mulțumesc gazdelor pentru ospitalitate. Cred că Urartu și Farul au stiluri similare de joc.

Ne-am revenit după pauză, am jucat mai bine în repriza a doua. Ne-am revenit mai ales din punct de vedere mental. I-am avertizat pe jucători să fie foarte atenți pe faza defensivă, dar din păcate am suferit și azi. Asta este, cel mai important lucru este că am reușit să ne calificăm în turul următor.

(…)Am zis înainte că mi-au plăcut 4-5 jucători de aici. În afara suporterilor noștri, care merită felicitați, vreau să le mulțumesc celor de aici. Am fost tratați foarte bine, au o bază sportivă care seamănă cu a noastră.

Ne asemănăm în anumite lucruri. Jucăm un fotbal asemănător. Cred că noi am fost mai puternici mental în repriza secundă.

Singura noastră problemă de când a început campionatul este că nu jucăm bine din punct de vedere defensiv. Le-am zis să fie conectați! Am luat goluri rapide în ambele reprize. Sper să schimb lucrul ăsta.

E bine că am terminat foarte bine, așa cum am făcut și cu FCSB și am ieșit campioni!”. a declarat Gică Hagi după mec, la conferința de presă.

Echipa lui Gică Hagi a jucat foarte slab în prima repriză. Anonimii armeni au deschis scorul încă din minutul 11, prin Antwi. Mai mult, armenii au avut şanse de 2-0, dar nu au reuşit să-şi dubleze avantajul. S-a făcut însă 2-0 în startul părţii secunde după reuşita lui Sabua.

Farul s-a trezit şi a marcat norocos dintr-un corner, prin Nedelcu. Denis Alibec a egalat 4 minute mai târziu. Urartu s-a aruncat în atac, iar Alibec a închis meciul în prelungiri. S-a terminat Urartu-Farul 2-3 şi echipa lui Hagi va juca în turul 3 preliminar al Conference League cu o echipă şi mai slabă ca Urartu, Flora Tallinn, campioana Estoniei.

Ce urmează pentru Farul Constanța

De 13 ori campioana Estoniei, Flora Tallinn vine și ea după o eliminare din preliminariile UEFA Champions League. Aceasta a fost învinsă de Rakow Czestchowa, scor 4-0 la general. La Rakow joacă în prezent românii Deian Sorescu și Bogdan Racovițan. Flora Tallinn este cea mai titrată echipă din fotbalul eston.

Dacă va trece de FC Flora Tallinn, Farul Constanța va ajunge în play-off-ul Conference League. Pentru acest ultim tur va mai avea loc o tragere la sorți.