George Puşcaş, atacat în direct! Atacantul lui Edi Iordănescu a exasperat pe toată lumea. Şi-a bătut joc de o ocazie importantă

George Puşcaş, atacat în direct! Atacantul lui Edi Iordănescu a exasperat pe toată lumea. Şi-a bătut joc de o ocazie importantă. La finalul meciului, jucătorul care nu a evoluat niciun minut în acest sezon a fost criticat dur.

Atacantul naționalei a fost criticat dur după ce a ratat o ocazie important în România – Israel, scor 1-1.

George Puşcaş, atacat în direct!

România a remizat cu Israel, în preliminariile EURO 2024. George Puşcaş a fost făcut praf de Florin Răducioiu, după ce a ratat o ocazie importantă în meciul cu Israel.

„Pușcaș acolo trebuia să dovedească că e jucător cu personalitate. Acolo trebuia să înscrie. Noi nu avem jucători de mare calitate.

Senzația era că puteam lua gol de la un moment la altul. Ne-au dominat. Vorbim de un 67-70% posesie pentru Israel. În ciuda acestei dominări absolute, am avut această ocazie a lui Pușcaș, cu codițe împletite, care ar fi trebuit să rupă mingea. Dau vina pe acele codițe împletite. Fac o glumă. D-asta spun, în momentele cheie trebuie să marcheze golul câștigător.

Echipa asta e ciudată. Nu reușesc să o analizez. Încerc să mă apropii de adevăr, dar nu am ce să analizez. Continuăm pe acest trend negativ de noroc, de rezultate importante prin joc foarte modest. Scopul scuză mijloacele, suntem pe loc de calificare, dar nu cred că va mai dura atât de mult acest noroc. Rămânem dezamăgiți de joc. Trebuia să câștigăm, indiferent cum s-ar fi obținut”, a declarat Florin Răducioiu, potrivit Prima Sport.

Edi Iordănescu s-a delarat mulțumit

Selecționerul Edi Iordănescu s-a declarat mulțumit de primele 45 de minute, însă este de părere că repriza a doua ar fi putut să iasă altfel.

„Trebuie să începem prin a mulțumi publicului. Am aprins speranța și publicul a reacționat, a venit alături de echipa națională. Din păcate, atât am putut să le oferim în seara asta. Suntem foarte conștienți de cum a decurs jocul.

Puteam să câștigăm, dar în același timp puteam să și pierdem. Totuși, rămânem neînvinși după cinci jocuri și rămânem pe loc calificabili. Eu cred că prima repriză am gestionat-o bine. Trebuie să fim obiectivi și să analizăm și adversarul pe care l-am avut în față. În prima repriză, am fost mulțumit.

În repriza a doua, ar fi trebuit să facem mai mult, să producem mai mult. Jucătorii care au intrat au adus un plus, dar nu au adus ce așteptam. Eu am încredere în acest grup de jucători. Am încredere în calitatea individuală și mi-aș dori să avem mai mult curaj.

Toate meciurile sunt importante. Vedeți, Kosovo a revenit cu Elveția, a scos un punct. Sunt jucători cu un nivel foarte bun, însă noi mergem mult pe grup, pe spirit. Sunt sigur că avem băieți care au calitate și pot ieși la rampă, dar trebuie mai mult curaj. Dacă astăzi câștigam, puteam vorbi un pic diferit, spuneam că am luat o opțiune importantă pentru calificare. Trebuie să producem un rezultat pozitiv cu Kosovo”, a declarat Edi Iordănescu, la finalul partidei.