George Jinga a câștigat medalia de argint la Campionatul Mondial de schi – alpinism U20

George Jinga a devenit vice campion mondial. Românul a terminat pe locul doi în proba regină a schi-alpinismului, proba de individual (12 km cu o diferenţă de nivel de 1200 de metri), la Campionatele Mondiale de schi-alpinism de la Boi Taull (Spania), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Alpinism şi Escaladă.

Pentru George Jinga, sportiv antrenat de Rareş Manea, este cea mai bună performanţă a carierei. El mai are in palmares un bronz mondial la cadeţi.

Medalia de aur a fost câştigată de austriacul Nils Oberauer, iar cea de bronz de italianul Davide Sambrizzi.

Proba este una olimpică, astfel că George Jinga devine o speranţă la medalie în vederea Jocurilor Olimpice de iarnă din 2026, de la Cortina d’Ampezzo-Milano.

Sportivul antrenat de Rareş Manea mai are în palmares un bronz mondial la cadeţi.

La Mondialele din Spania, George Jinga a reuşit şi o clasare pe locul 5 la categoria U20, în proba de vertical. România este reprezentată de 11 sportivi la Mondiale, la toate categoriile: U18, U20, U23 şi seniori.