Frumusețea unei remize: FCSB și FCU Craiova au încheiat la egalitate, 1-1, după un fotbal cu de toate

Am spune că de mult n-am mai văzut asemenea atmosferă de meci mare pe Arena Națională. Dar tocmai ce am văzut cu Saburtalo. Și ca și atunci, ceva praf de magie s-a răspândit și pe gazon.

Au fost 15 167 de spectatori la FCSB – FCU Craiova. Iar tribunele au dat aripi jucătorilor, să nu mai spună cineva e doar un clișeu, limbă de lemn. E foarte adevărat, și cine nu crede e invitat la un meci în Giulești, pe ”Ilie Oană” la Ploiești și acum, aici, în fieful FCSB-ului.

Șuturi înspre poartă, pe poartă, ratări, ocazii, bare, cornere și posesia sunt greu de cuprins într-o cronică ușor de citit după miezul nopții. Iar pentru asta sunt statisticile.

Însă este de evidențiat inspirația lui Nicolae Dică de a-l băga pe Tamm în locul lui Rachid Bouhenna. Fostul fundaș al CFR-ului nu a mai revenit de la cabine, iar estonianul Tamm a deschis scorul noul după doar două minute.

VAR-ul a intervenit în minutul 54 și arbitrului Cojocaru i-a luat vreo 3 minute ca sa deruleze, să găsească faza și să vizioneze, ca să se convingă că într-adevăr Joyskim Tchakonte Dawa l-a călcat pe tibie pe Andre Duarte în interiorul careului

Andrea Compagno a transformat și a egalat. Și la final, chiar și după cele 8 minute de prelungiri, în care Florinel Coman a nimerit bara, lumea a părut tentată să gândească următorul lucru: poate lui Marius Croitoru îi merge mult mai bine dacă stă în tribune, nu-i așa? După modelul antrenorilor de rugby…

p.s. FCSB rămâne fără victorie în campionat, până acum, după 3 etape. Și este la retrogradare, în acest moment. Statistica, desigur…