Fostul campion revine în Nascar! Anunțul momentului făcut de Kimi Raikkonen. ‘M-am distrat fantastic’

Fostul campion revine în Nascar. Este vorba de finlandezul Kimi Raikkonen, fostul campion mondial din Formula 1. Acesta a câștigat titlul în F1 în anul 2007.

‘M-am distrat fantastic în Nascar’

Pilotul finlandez, fost campion în F1, revine pe circuit. Acesta va conduce pentru a 2-a oară în Nascar, și a declarat că abia așteaptă să concureze din nou.

„M-am distrat fantastic în Nascar. Au fost multe de învăţat într-un timp foarte scurt, dar toată lumea m-a ajutat foarte mult, competiţia a fost o mare provocare.

De data aceasta, voi putea alerga pe o pistă care îmi este familiară, aşa că nu va trebui să învăţ atât de multe. Îmi doresc să mă distrez, dar şi să performez cât mai bine”, a spus Raikkonen.

Finlandezul va reveni pe circuit pe 26 martie. Atunci, pilotul va conduce un Chevrolet Camaro ZL1, cu numărul 91. Pista pe care se va desfășura cursa este foarte bine cunoscută de către finlandez. Este vorba de circuitul din Austin, Texas.

Pe circuitul din Texas fostul pilot Ferrari a câștigat Grand Prix-ul SUA, în anul 2018. Acesta s-a impus în fața lui Max Verstappen și Lewis Hamilton.

După cinci ani de la fericitul eveniment, Raikkonen revine pe circuitul din Texas și speră să facă o figură bună și în Nascar. Finlandezul va concura alături de echipa Trackhouse.

În cariera sa, finlandezul în vârstă de 46 de ani a activat pentru o lungă perioadă în Formula 1. În timpul petrecut în F1, acesta a activat pentru echipe precum Sauber, McLaren, Ferrari, Lotus și Alfa Romeo Racing.

A strâns un total de 353 de curse, din care a câștigat 21. A reușit să obțină 103 poziții pe podium și un titlu de campion mondial, în 2007.