Florin Prunea face dezvăluirea momentului! Edi Iordănescu, direct vizat. Decizia care ne poate duce la EURO 2024

Florin Prunea face dezvăluirea momentului! Edi Iordănescu este direct vizat. Fostul jucător a vorbit despre decizia care ne poate duce la EURO 2024.

Fostul fotbalist din „Generația de Aur” este de părere că selecționata României are șanse să scape de suspendare și să se aleagă doar cu o amendă.

Florin Prunea face dezvăluirea momentului

Pentru a-și susține afirmația, Prunea a reiterat faptul că la partida cu Kosovo, scor 2-0, nu au existat incidente în tribune.

Totuși, meciul în cauză a fost oprit vreme de circa 40 de minute, asta după ce ultrașii din gruparea „Uniți sub Tricolor” au afișat mesajul „Kosovo e Serbia”.

În cadrul preliminariilor pentru EURO 2024, reprezentativa țării noastre va mai evolua pe teren propriu cu selecționatele din Andorra și Elveția.

„Depinde foarte mult de ceea ce a scris în raport observatorul UEFA. Am putea să scăpăm până la urmă fără suspendare, pentru că n-au fost incidente, ci doar acel mesaj.

Ce nu pot să înțeleg eu de ce acel banner (n.n. Kosovo e Serbia) a fost ținut atâta timp. Putea fi dat jos imediat și se relua meciul fără probleme. Nu se mai ajungea la ceea ce s-a întâmplat”, a afirmat Florin Prunea, potrivit ProSport.

Florin Prunea: „Edi Iordănescu a fost foarte inspirat”

Mai apoi, Florin Prunea a vorbit despre jocul „tricolorilor” în duelul cu Kosovo, acesta considerând că lupta pentru calificare va fi una strânsă.

„Deși am fost observator de joc în Irlanda, am văzut tot meciul României și pot să spun că jocul mi-a plăcut foarte mult. Edi Iordănescu a fost foarte inspirat. A nimerit și schimbările.

Păcat de ultimele minute, atunci când puteau să ne egaleze cei din Kosovo. Au avut ocazii mari! Important este că suntem acolo la bătaie pentru calificare. Cred că totul se va decide în ultimul moment”, a mai spus fostul portar, conform sursei citate anterior.

Pentru naționala României urmează meciul cu Belarus, care se va juca în capitala Ungariei, fără spectatori.