Florentina Ivănescu, locul 5 la Grand Prix-ul de judo de la Zagreb

Florentina Ivănescu s-a clasat pe locul 5 la categoria 63 kg, sâmbătă, la Grand Prix-ul de judo de la Zagreb, după ce a pierdut finala pentru bronz cu austriaca Lubjana Piovesana.

Ivănescu a debutat direct în turul secund, cu o victorie în faţa austriecei Magdalena Krssakova, în optimi a dispus de americanca Hannah Martin, dar a pierdut sfertul de finală cu Jisu Kim (Coreea de Sud), medaliată cu argint ulterior. În recalificări, Ivănescu a învins-o pe brazilianca Gabriella Moraes, dar a apoi a pierdut meciul pentru bronz.

Alexandru Raicu, la cat. 73 kg, l-a învins în primul tur pe britanicul Daniel Powell, în runda secundă s-a impus în faţa mexicanului Gilberto Cardoso, dar în optimi s-a înclinat în faţa slovenului Martin Hojak, ulterior medaliat cu bronz, potivit agerpres.ro.

România participă cu opt judoka la competiţie, urmând să mai concureze Alex Creţ (cat. 90 kg), Mircea Croitoru şi Vlăduţ Simionescu (ambii la cat. +100 kg).

La Grad Prix-ul de la Zagreb s-au înscris 530 de judoka din 83 de ţări, 317 la masculin şi 213 la feminin.