Finalissima sud-americana! Argentina a dat de pământ cu Italia, în meciul campioanelor

”Finalissima” din 2022, meci în care se înfruntă campioanele din Europa și America de Sud, a fost așteptată cu maxim interes. La casele de pariuri, cotele au fost destul de mici pentru orice rezultat, semn că lumea se aștepta ca disputa să se deruleze sub semnul echilibrului.

Nimic mai fals însă. Italia pare că nu se regăsește după ce a ratat mondialele de la iarnă. A părut o pradă facilă pentru sud-americani care, cu excepția debutului, sfertul academic de acomodare, au zburdat efectiv.

La pauză elevii lui Scaloni au plecat la vestiare cu un avans de două goluri pe tabelă. La primul gol, Messi i-a pasat decisiv lui Lautaro Martinez, iar la cel de-al doilea, Martinez a fost cel cu pasa genială la Di Maria, care a reușit o execuție de efect.

Argentina a mai punctat odată și în repriza secundă. Tot Messi l-a servit ideal pe Dybala, care a ridicat diferența la scor de neprezentare. Messi și coechipierii s-au impus, într-un final, împotriva Italiei, 3-0 (2-0), și au ridicat primul trofeu.

„Finalissima” 2022 este la cea de-a treia ediție din istorie a Cupei Campionilor CONMEBOL–UEFA. Meciul s-a disputat între câștigătoarele ultimelor campioane sud-americane și europene.