Final pe muchie de cuțit la Sf. Gheorghe! S-a terminat Sepsi – Farul. Ce a făcut echipa lui Gică Hagi în duelul de play-off

Sepsi a pierdut, pe teren propriu, meciul cu Farul Constanța, scor 0-1,  din runda cu numărul 26 din Superligă.

Echipa lui Gică Hagi este pe locul 4 cu 40 de puncte, în timp ce covăsnenii sunt pe 9, cu 33 de puncte. Este a patra înfrângere consecutivă pentru Sepsi.

În prima repriză cele două echipe și-au împărțit ocaziile. Gică Hagi nu și-a putu stăpânii nervii, iar la finalul reprizei a făcut o adevărată criză de nervi.

În partea a doua, în minutul 51, gazdele au marcat. Ștefănescu a șutat cu stângul din afara careului, Buzbuchi a respins, iar Safranko a trimis în poartă. Golul a fost însă anulat pentru că Safranko se afla în poziție de ofsaid.

În minutul 87, Constantin Grameni a deschis scorul. După ce a revăzut faza, arbitrul Sebastian Colțescu a decis că este valabil.

Sepsi OSK – Farul, echipele de start:

Sepsi OSK : Niczuly (cpt.) – Oroian, Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu, – N. Păun – Kallaku, Cosmin Matei, Ștefănescu, Fl. Ștefan – Safranko
Rezerve: Dinu Moldovan – Andres Dumitrescu, H. Gedo, Oteliță, Popsa, Aganovic, Rondon, J. Rodriguez, Kevin Varga – Debeljuh
Antrenor: Bernd Storck

Farul : Buzbuchi – Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki – R. Deaconu, Queiros, Grameni – Cr. Ganea, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Mușat – Boli, Dan Sîrbu, Henrique, Nedelcu, Al. Stoian, Dănuleasa, D. Grosu, S. Cojocaru, Doicaru, Vînă, Rivaldinho
Antrenor: Gheorghe Hagi
Absenți: T. Băluță, Nicholas Popescu (accidentați)

Arbitru: Sebastian Colțescu (București) / A1: Radu Adrian Ghinguleac (București) / A2: Daniel Mitruți (Craiova) / Arbitru VAR: Radu Petrescu (București) / Arbitru AVAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț) / R1: Mihai Amorăriței (Câmpina – Prahova) / Observator arbitri: Nicolae Grigorescu (Timișoara)