Final nebun la Sf. Gheorghe! S-a terminat Sepsi-CSKA Sofia. Trupa lui Liviu Ciobotariu, pas înainte spre grupele Conference League

Final nebun la Sf. Gheorghe! S-a terminat Sepsi-CSKA Sofia. Trupa lui Liviu Ciobotariu, pas înainte spre grupele Conference League. Covăsnenii erau deja aproape calificaţi după meciul tur, din Bulgaria.

Echipa lui Liviu Ciobotariu a controlat, fără probleme, şi returul cu bulgarii. Cei de la CSKA sofia au schimbat antrenorul, dar au evoluat la fel de prost.

Final nebun la Sf. Gheorghe!

După 2-0 în tur, băieţii lui Liviu Ciobotariu au controlat, de la început, şi disputa din retur. Au deschis repede scorul din penalty. Ştefănescu a scăpat pe contraatac şi a fost faultat în careu de portarul Gustavo Busatto.

Cosmin Matei a marcat de la punctul cu VAR şi a deschis scorul. S-a făcut 2-0 pentru covăsneni în minutul 70, după reuşita lui Aganovic. Coşmarul bulgarilor s-a terminat abia în prelungiri. Varga a făcut 3-0, pe contraatac. Alimi a marcat şi el din penalty şi s-a terminat Sepsi-CSKA Sofia 4-0.

În turul 3 preliminar al Conference League, echipa covăsneană va juca împtrova celor de la FC Aktobe. Kazahii au bătut cu 4-1 în tur şi au fost învinşi de Torpedo Kutaisi, în retur, 1-2. Au mers însă mai departe şi se vor duela cu băieţii lui Liviu Ciobotariu.

Sepsi – CSKA Sofia » Echipele de start

Echipa de start a lui Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, Ninaj, Bălașa, Dumitrescu – N. Păun, C. Matei, Alimi – I. Gheorghe, Safranko, Ștefănescu
Rezerve: Moldovan, Gedo – Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

CSKA Sofia: Busatto – Mahmutovic, Koch, Cordoba – Turitsov, Heintz, Carreazo, Lindseth, Sanyang – Phaeton, Nazon
Rezerve: Orlinov, Evtimov – Petrov, Shopov, Shaghoyan, Vion, Ciorbadjiski, Donchev, Papazov, Estrada, Asprilla,

Stadion: Sepsi OSK Aréna
Arbitru: Hamiti Eldorjan / Asistenți: Rexha Denis, Erind Burgu (toți din Albania)