Final pe muchie de cuţit la Hamburg! S-a terminat Croaţia-Albania. Răsturnare de scor pentru vedetele lui Zlatko Dalic / Foto

Final pe muchie de cuţit la Hamburg! S-a terminat Croaţia-Albania. Răsturnare de scor pentru vedetele lui Zlatko Dalic. După înfrângerea ruşinoasă cu Spania, a urmat un nou meci slab.

Prima repriză a fost absolut jenantă pentru vedetele Croaţiei. Nu şi-au creat ocazii de gol şi au fost de nerecunoscut.

S-a terminat Croaţia-Albania

Naţionala Croaţiei pornea ca mare favorită la EURO 2024. Însă după primul meci cu Spania, a urmat o nouă primă repriză dezamăgitoare în faţa Albaniei. Albanezii au şi deschis scorul repede, prin Qazim Laci, în minutul 11.

Croaţii nu s-au trezit şi tot albanezii au fosz mai buni în restul reprizei. A rămas doar 1-0 datorită intervenţiilor foarte bune ale lui Livakovic. Repriza a doua a produs o răsturnare de situaţie pe tabela de marcaj.

Croaţii au forţat cu toate liniile şi au avut două minute de vis. Andrej Kramaric a reuşit egalarea pentru croaţi în minutul 74. Peste doar două minute, croaţii au întors scorul. Asta după autogolul lui Klaus Gjasula. Acelaşi Gjasula şi-a luat revanşa după autogolul pe care şi l-a înscris şi a făcut 2-2 în prelungiri. Scpr final Croaţia-Albania 2-2 şi cele două echipe speră într-o calificare miraculoasă în optimi, în ultima etapă.

Croația – Albania, echipele de start

CROAȚIA (4-3-3): Livakovic – Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Ivan Perisic – Modric, Brozovic, Kovacic – Majer, Petkovic, Kramaric
Rezerve: Baturina, Budimir, Erlic, Ivanusec, Ivusic, Labrovic, Mario Pasalic, Marco Pasalic, Pjaca, Pongracic, Sosa, Stanisic, Sucic, Vida
Absent: Nikola Vlasic
Selecționer: Zlatko Dalic

ALBANIA (4-3-3): Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Laci – Asani, Manaj, Bajrami
Rezerve: Abrashi, Aliji, Balliu, Etrit Berisha, Medon Berisha, Broja, Daku, Gjasula, Hoxha, Ismajli, Kastrati, Kumbulla, Mihaj, Muci, Seferi
Selecționer: Sylvinho

Arbitru: Francois Letexier (Franța)