Final pe muchie de cuţit la Dormund! S-a terminat Olanda-Anglia. Echipa care va juca finala EURO 2024 împotriva Spaniei / Foto

Final pe muchie de cuţit la Dormund! S-a terminat Olanda-Anglia. Echipa care va juca finala EURO 2024 împotriva Spaniei. A fost o dispută extrem de spectaculoasă, mult peste prestaţiile englezilor de până acum în Germania.

A doua semifinală de la EURO 2024 a început într-un ritm absolut nebun. S-au marcat două goluri chiar în primele 18 minute ale jocului.

S-a terminat Olanda-Anglia

După doar 7 minute de la fluierul de start, olandezii au deschis scorul. Xavi Simmons a fost omul cu golul. Englezii nu s-au lăsat prea mult timp invitaţi la atac. Au scos penalty, iar Harry Kane a egalat de la punctul cu var, în minutul 18. Dumfries putea face 2-1, dar a lovit doar bara. Meciul a fost la fel de tare, dar nu s-a mai marcat şi la cabine s-a intrat la egalitate, scor 1-1. Van Dijk a avut şi el o şansă mare în minutul 64. Pickford a scos miraculos.

Chiar în minutul 90, englezii au dat lovitura prin rezerva Watkins. Cu un fotbal minimalist, urât şi demodat englezii au dat lovitura la EURO 2024. Scor final Olanda-Anglia 1-2 şi englezii vor juca finala împotriva Spaniei.

Echipele de start în Olanda – Anglia:

Olanda (4-3-3): Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Simons, Reijnders – Malen, Gakpo, Depay
Selecționer: Ronald Koeman (61 de ani)
Rezerve: Bijlow, Flekken, Geertruida, De Ligt, Wijnaldum, Weghorst, Frimpong, Van de Ven, Veerman, Blind, Brobbey, Maatsen, Zirkzee, Bergqijn, Gravenberch

Anglia (3-4-2-1): Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Trippier – Foden, Bellingham – Kane
Selecționer: Gareth Southgate (53 de ani)
Rezerve: Ramsdale, Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton

Arbitru principal: Felix Zwayer (Germania)
Arbitri asistenți: Stefan Lupp, Marco Achmuller (Germania)