Final pe muchie de cuţit în Grupa B de la EURO 2024! Campioana en-titre, aproape de eliminare. S-a terminat Croaţia-Italia. Ce s-a întâmplat la Spania-Albania / Foto

Final pe muchie de cuţit în Grupa B de la EURO 2024! Campioana en-titre, aproape de eliminare. S-a terminat Croaţia-Italia. A fost un meci absolut nebun în care croaţii au jucat cu o presiune uriaşă.

Croaţii erau obligaţi să câştige, în timp ce Italia se califica şi cu un egal. Campioana en-titre a fost aproape de gol în prima repriză, dar a ratat pe bandă rulantă.

Final pe muchie de cuţit în Grupa B de la EURO 2024!

Croaţia a avut şansa deschiderii scorului în minutul 53. Atunci, au beneficiat de un penalty, după intervenţia VAR. Luka Modric a ratat. Donnarumma a fost providenţial. La faza imediat următoare, portarul italian a apărat din nou, dar italienii nu au reuşit să îndepărteze pericolul.

Modric a urmărit şi a deschis scorul în minutul 55. Apoi, italienii au început să atace cu toate liniile. Au ratat însă din poziţii importante. Retegui, dar şi Bastoni au fost aproape de egalare. Totuşi, italienii au dat marea lovitură în al optulea minut de prelungiri. Zaccani a fost cel care a dat golul egalării şi al calificării pentru squadrra-azzura. Scor final Croaţia-Italia 1-1 şi italienii sunt în optimi, în timp ce croaţii pleacă acasă.

Croația – Italia, echipele de start

Italia: Donnarumma – Darmian, Bastoni, Calafiori – Di Lorenzo, Barella, Jorginho, Pellegrini, Dimarco – Raspadori, Retegui
Selecționer: Luciano Spalletti

Croația: Livaković – Stanišić, Pongracić, Šutalo, Gvardiol – Modrić, Brozović, Kovačić – Mario Pašalić, Kramarić, Sučić
Selecționer: Zlatko Dalić

Stadion: Red Bull Arena Leipzig
Arbitru: Danny Makkelie (Olanda)

În celălalt meci al serii, Spania a controlat, fără probleme partida. Au şi deschis scorul repede. Torres a marcat după doar 13 minute. Scor final Albania-Spania 0-1. Ibericii nu le-au dat nicio şansă albanezilor şi câştigă grupa cu 9 puncte din 9 posibile.