Final pe muchie de cuţit în derby-ul supravieţuirii! S-a terminat Chindia-Hermannstadt. Gol valabil, validat după minute bune de aşteptare. La Ploieşti s-a jucat cu cuţitele pe masă până în ultima clipă.

Meci nebun la Ploieşti. Chindia-Hermannstadt a fost unul dintre capetele de afiş ale play-out-ului Superligii.

Final pe muchie de cuţit în derby-ul supravieţuirii!

Trupa lui Toni Petrea a început tare meciul. A deschis scorul după doar 15 minute prin Daniel Popa. Se părea că meciul se va duce către o victorie scurtă a gazdelor. Nu a fost aşa. Finalul a fost unul pe muchie de cuţit.

Sibienii au reuşit egalarea după ce a fost consultat VAR-ul. Alhassan a egalat în minutul 79. Deşi mingea a trecut evident de linia porţii a fost nevoie de intervenţia arbitrajului video. Dupa aproximativ 4 minute, reuşita a fost validată.

Şi nu acesta a fost scorul final. În prelungiri, Opruţ a dat lovitura. A marcat cu un voleu superb şi sibienii au obţinut trei puncte uriaşe în lupta pentru evitarea retrogradării. S-a terminat Chindia-Hermannstadt 1-2, iar sibienii fac 21 de puncte şi urcă pe locul 4. De partea cealaltă, Chindia a coborât pe locurile de baraj.

Chindia – Hermannstadt, echipele de start

CHINDIA: Căbuz – Căpușă, Celea, Corinus, D. Dumitrașcu – D. Șerban, Dulca, Akhmatov, Neguț – D. Popa, Popadiuc
REZERVE: D. Moldovan, C. Atanase, C. Dinu, S. Buș, O. Perianu, Orozco, A. Ioniță, Vorobjovas, A. Mihaiu
ABSENȚI: Grubac, Chamed (accidentați), Cooper (incert)
ANTRENOR: Anton Petrea

HERMANNSTADT: Letica – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț – Balaure, Biceanu, M. Sota, C. Popescu – G. Iancu, D. Paraschiv
REZERVE: Muțiu, Medina, Issah, Alhassan, C. Bărbuț, Oroian, Limaj, Babic
ABSENT: Bejan (accidentat)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei) / A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca), Arbitru AVAR: Vadana Sorin (Cluj-Napoca)