Final pe muchie de cuţit în Covasna! S-a terminat Sepsi-CFR Cluj. Probleme pentru Adrian Mutu

Final pe muchie de cuţit în Covasna! S-a terminat Sepsi-CFR Cluj. Probleme pentru Adrian Mutu şi formaţia din Gruia care continuă seria rezultatelor slabe în play-off-ul de Superliga. A fost un nou meci tare între cele două formaţii.

Băieţii lui Adrian Mutu au trăit periculos cu Sepsi. Asta după ce pierduseră în prima etapă de play-off, pe propriul teren, cu CSU Craiova.

S-a terminat Sepsi-CFR Cluj

Sepsi a început foarte tare meciul şi a deschis scorul după doar 9 minute, spre bucuria celor 4.800 spectatori care au asistat la meci, număr oficial. Vedeta Ştefănescu a fost cel care a marcat. Băieţii lui Adrian Mutu au reuşit să egaleze prin Boben, în minutul 21. Au mai fost faze de gol, dar s-a intrat la egalitate la pauză.

Nici în partea a doua, cei din Gruia nu au avut o evoluţie mai bună. Noul intrat, Aganovic, a tras bine, dar un pic pe lângă. S-a terminat Sepsi-CFR Cluj 1-1 şi echipa lui Mutu ratează alte două puncte mari. Rezultatul acesta ar putea să îi scoată pe cei din Gruia din lupta pentru titlu. De partea cealaltă, Sepsi e, ca de obicei, ultima din play-out.

Sepsi OSK – CFR Cluj, echipe de start:

Sepsi: Niczuly – Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu – Oroian, N. Păun, Kallaku, Fl. Ștefan – Ștefănescu, Debeljuh, K. Varga
Rezerve: D. Moldovan – Tănasă, Dumitrescu, Popsa, Oteliță, Aganovic, Alimi, Rondon, R. Varga, Safranko
Antrenor: Bernd Storck

CFR Cluj: Sava – Cr. Manea, Boben, Mogoș, Camora – Muhar, A. Keita, Tachtsidis – C. Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich – Cimpoesu, Abeid, Aussi, Al. Radu, R. Filip, Fica, Ciupei, Avounou, Serebe, Michael
Antrenor: Adrian Mutu

Kresic s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit de Mogoș.
Arbitru: George Găman (Craiova) / A1: Ferencz Tunyogi (Zalău) / A2: Ciprian Danșa (Satu Mare) / Arbitru VAR: Claudiu Marcu (Constanța) / Arbitru AVAR: Andrei Constantinescu (București) / R1: Marius Omuț (Satu Mare) / Observatori arbitri: Irina Mirt (București)

Stadion: Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe (capacitate: 8.400 de locuri)