Final pe muchie de cuţit în barajul de Conference League! S-a terminat CFR Cluj-FCU Craiova. Istvan Kovacs, decisiv în stabilirea câştigătoarei. Echipa lui Dan Petrescu a reuşit să se califice în Europa.

Dan Petrescu a transpirat rău pentru calificarea în Conference League. CFR Cluj s-a impus cu 1-0, după un gol marcat în prelungiri de Kollinger.

Final pe muchie de cuţit în barajul de Conference League!

Istvan Kovacs a reuşit să facă prafă meciul CFR Cluj-FCU Craiova. L-a eliminat pe Juan Bauza în minutul 68. I-a acordat foarte uşor al doilea galben. În prima repriză, a mai fost o fază suspectă de ofsaid, la un henţ al lui Manea. Kovacs nu a  să se ducă la VAR.

În prelungiri, arbitrul l-a eliminat corect şi pe Huyghebaert, după ce a consultat VAR-ul. S-a terminat CFR Cluj-FCU Craiova1-0 şi trupa lui Dan Petrescu prinde in extremis locul de Conference League.

CFR Cluj – FCU Craiova, echipe de start:

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri, Kolinger, Camora – A. Fica, Cvek, Boateng, Krasniqi – Janga, Bîrligea
Rezerve: R. Sava – Țîru, Peteleu, Hoban, Muhar, R. Filip, Petrila, Yeboah, Maglica
Antrenor: Dan Petrescu

FCU Craiova: Gurău – R. Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Dr. Albu, V. Achim – Baeten, Bauza, Bahassa – A. Chițu
Rezerve: S. Mogoșanu – Huyghebaert, Piccolomo, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Sidibe, G. Ganea, V. Blănuță
Antrenor: Nicolo Napoli

Stadion: CFR Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău) / Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Bîrdeş Romică (Piteşti)