Final pe muchie de cuțit în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-FC Argeș. Rezultat crucial în lupta pentru Europa și retrogradare.

Partida dintre FCU Craiova și FC Argeș s-a încheiat cu scorul de 2-1. Meciul a contat pentru etapa a 8-a din play-out-ul Superligii.

Primul gol al partidei a fost marcat de către gazde, în minutul 13, prin Aurelian Chițu. Echipa din Bănie a mai înscris și în minutul 31, prin același Chițu, care și-a semnat astfel dubla.

Jucătorii de la FC Argeș au redus din diferență în minutul 59, după lovitura de cap a lui Zebic și astfel s-a stabilit scorul final al partidei.

În urma acestui rezultat, formația din Bănie ocupă locul 7 în play-out, cu 35 de puncte. Echipa lui Bogdan Argeș Vintilă rămâne pe locul 15, direct retrogradabil, cu 21 de puncte.

Echipele de start

FCU CRAIOVA: Popa – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – D. Albu, V. Achim – Baeten, Bauza, G. Ganea – Chițu
REZERVE: Gurău, M. Ciobanu, Van Durmen, Asamoah, Piccolomo, S. Sidibe, Bahassa, J. Ibrahim, V. Blănuță
ABSENȚI: Al. Vodă (indisponibil)
ANTRENOR: Nicolo Napoli

FC ARGEȘ: Straton – Jakolis, Turda, B. Da Silva, Rizzi – M. Biai, Zebic, G. Crețu – Calcan, Garita, Bertrand
REZERVE: Micle, Koubemba, Meza Colli, B. Hanne, Bassong, Jobello, Y. Pîrvu, Dobrosavlevici, C. Moisie
ABSENȚI: M. Constantin, Vianna, Celestine, Donisa (neincluși în lot)
ANTRENOR: Bogdan Vintilă

Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Slabu Stelian (Braşov) / Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei), Arbitru AVAR: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)