Final nebun la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt-Dinamo. Ce au făcut băieţii lui Ovidiu Burcă

Final nebun la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt-Dinamo. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Ovidiu Burcă. Au început în forţă meciul din Ardeal, dar a fost doar un foc de paie. Partida a fost controlată de oamenii lui Marius Măldărăşanu.

Trupa lui Ovidiu Burcă a început tare disputa de la Sibiu. Gregorio a deschis scorul după doar două minute, dar reuşita sa a fost anulată de VAR.

S-a terminat Hermannstadt-Dinamo

După acest gol anulat, sibienii au pus stăpânire pe joc. Băieţii lui Ovidiu Burcă au încasat gol după gol. Balaure a deschis scorul în minutul 5. Apoi, în minutul 19, Jipa a marcat primul său gol în Superliga.

Deşi Sibiul a mai avut şanse de a marca, trupa lui Ovidiu Burcă a scăpat. Nu a mai avut ce să facă însă în startul părţii secunde. În minutul 53, Balaure a reuşit dubla cu ajutorul lui Lucas Alves. În prelungiri, s-a făcut 4-0 după reuşita lui Alhassan. S-a terminat Hermannstadt-Dinamo 4-0 şi sibienii continuă lupta pentru un loc de play-off. De partea cealaltă, trupa lui Burcă rămâne pe loc retrogradabil.

Hermannstadt – Dinamo, echipele de start

Hermannstadt: Căbuz – Butean, V. Găman, I. Stoica, P. Medina – Jipa, Mino Sota, Alhassan, Balaure – Neguț, D. Paraschiv
Rezerve: V. Muțiu, Bejan, P. Petrescu, G. Iancu, Murgia, Bucuroiu, Biceanu, Oroian, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovic – Cr. Costin, Lucas Alves, Homawoo, Amzăr – N. Roșu, Larrucea, Bena, Ilic – Gregorio, Abdallah
Rezerve: Began, I. Roșu, D. Iglesias, Politic, Bani, Patriche, R. Grigore, Ghezali, Irimia
Antrenor: Ovidiu Burcă

Arbitru: Marcel Bîrsan (București) / A1: Radu Ghinguleac (București) / A2: Bogdan Gheorghe (București) / Arbitru VAR: Radu Petrescu (București) / Arbitru VAR: Alexandru Vodă (Alba Iulia) / R1: Andrei Moroiță (Ploiești) / Observator arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare)
Stadion: „Municipal”, Sibiu (capacitate: 12.363 de locuri)