Final nebun în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-FC Voluntari. Derby-ul supravieţuirii decis de portarul care şi-a distrus echipa

Final nebun în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-FC Voluntari. Derby-ul supravieţuirii decis de portarul care şi-a distrus echipa. A fost un meci de coşmar pentru ilfoveni care au pierdut din cauza gafelor lui Vâlceanu.

Moldovenii lui Tony da Silva au început perfect meciul supravieţuirii în Superliga. Au deschis scorul foarte repede.

S-a terminat Poli Iaşi-FC Voluntari

Sergiu Buş a marcat după doar 13 minute şi tot băieţii lui Tony da Silva au continuat să atace. Nu au reuşit să se desprindă şi la cabine s-a intrat cu avantaj minim. Oamenii lui Florin Pârvu au început mai bine partea secundă.

Au reuşit egalarea prin veteranul Nemec, în minutul 50. Apoi, şi-a intrat în rol portarul Vâlceanu. Acesta şi-a îngropat echipa cu două gafe de judeţ. Mai întâi, a ieşit aiurea şi a scăpat mingea în faţă. Ştefanovici a profitat şi a împins mingea în poartă, în minutul 66. Apoi, în minutul 82 a ratat o degajare. Harrison a profitat şi a făcut 3-1, spre bucuria celor 4.070 de spectatori, număr oficial.

În prelungiri, Raţă l-a călcat pe Todoroski, dar Istvan Kovacs n-a văzut. Raţă a centrat, iar Florea a marcat. Până la urmă, chemat de VAR, arbitrul a anulat, corect, decizia. Scor final Poli Iaşi-FC Voluntari 3-1 şi moldovenii obţin trei puncte uriaşe în lupta pentru supravieţuire. De partea cealaltă, Voluntariul încă tremură pentru salvare.

Poli Iași – Voluntari, echipele de start

Poli (4-2-3-1): Lung Jr. – Todoroski, Samayoa, F. Ilie, Ispas – Bordeianu, Jatoba – Ștefanovici, A. Roman, Bettaieb – Buș
Rezerve: Ailenei, Niga, Katanec, Farcaș, Itu, Saghiri, Mota, Gheorghiță, Kabran, Harrison, A. Ciobanu
Absenți: Bouhenna (suspendat), L. Mihai, Marchioni (accidentați)
Antrenor: Anthony Da Silva

Voluntari (3-4-3): Vâlceanu – Veiga, Matricardi, Armaș – Boboc, Rață, Crepulja, Aliji – Dumiter, Nemec, R. Popescu
Rezerve: Fernandez, Paz, Droppa, Răduț, Merloi, D. Florea, Carnat, Turda, Lambrinoc, Voican, Cascini, Collado
Absenți: –
Antrenor: Florin Pârvu

Stadion: Emil Alexandrescu
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei). A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)
Arbitru VAR: Marcu Claudiu (Constanţa). Arbitru AVAR: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti)