Final nebun în meciul Spania-Italia! A doua semifinalistă a Ligii Naţiunilor, decisă pe final. Gol marcat dintr-o deviere

Final nebun în meciul Spania-Italia! A doua semifinalistă a Ligii Naţiunilor, decisă pe final. Gol marcat dintr-o deviere şi Croaţia şi-a aflat adversara din ultimul act care va decide câştigătoarea competiţiei.

Spania-Italia s-a decis în minutul 88. Băieţii lui Roberto Mancini s-au apărat o repriză întreagă, dar au avut ghinion în final.

Final nebun în meciul Spania-Italia!

Croaţia va juca împotriva Spaniei pentru trofeul Ligii Naţiunilor. Ultimul act al Final Four-ului e programat duminică, ora 21:45. Mizele Final Four-ului sunt trofeul și premiul de 10,5 milioane de euro pe care îl va primi câștigătoarea. Finalista va încasa 7 milioane.

Spania a început în forţă meciul. A deschis scorul după doar trei minute de joc prin Pino. Ciro Immobile a egalat însă repede. A transformat un penalty în minutul 11. Spania a atacat aproape încontinuu în partea secundă. Şi până la urmă a reuşit golul victoriei şi al calificării. Dintr-o deviere, Joselu a marcat golul victoriei, în minutul 88. S-a terminat Spania-Italia 2-1 şi ibericii sunt în finala Ligii Naţiunilor.

Spania – Italia, echipe de start:

Spania: U. Simon – J. Navas, Le Normand, Laporte, Alba – Rodri, Merino – Rodrigo, Gavi, Y. Pino – Morata
Antrenor: Luis de la Fuente

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Toloi, Bonucci, Acerbi – Frattesi, Jorginho, Barella – Zaniolo, Immobile, Spinazzola
Antrenor: Roberto Mancini