Final încins la Galaţi! S-a terminat Oţelul-FCSB. Gol marcat pe final şi două bare transversale

Final încins la Galaţi! S-a terminat Oţelul-FCSB. Gol marcat pe final şi două bare transversale. Vicecampioana a avut nevoie de două execuţii de fotbalişti pentru a se impune pe terenul nou-promovatei.

Trupa lui Elias Charalambous a avut de tras pentru cele 3 puncte de la Galaţi. Până în minutul 40 nu s-a apropiat de poarta lui Stoian.

S-a terminat Oţelul-FCSB

Vicecampioana nu a avut nicio ocazie de gol până la reuşita de fotbalist a lui Octavian Popescu. Acesta a marcat cu cinci minute înaintea pauzei. Oţelul lui Dorinel Munteanu a sperat. A avut două bare din şuturi de la distanţă, prin Cîrjan. Florinel Coman putea marca din nou, cum a făcută-o de fiecare dată în acest sezon. A ratat însă un penalty. Pe final, Andrea Compagno a intrat şi a dublat avantajul echipei sale. S-a terminat Oţelul-FCSB 0-2 şi vicecampioana are punctaj maxim după 3 etape. Oţelul rămâne cu doar două puncte.

Oțelul – FCSB » Echipe de start

Oțelul: R. Stoian – S. Rus, Yabre, I. Varela, Zhelev – Jardan, I. Neagu, D Silva -Al. Pop, Fatai, Cisotti
Rezerve: Păun, G. Cîrjan, Adăscăliței, Ursu, Maciel, Zivulic, D. Panait, Lovric, Bodișteanu
Antrenor: Dorinel Munteanu

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheș, Ov. Popescu – Edjouma, Șut, Djokovic – Cordea, Băluță, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Haruț, Coman, Compagno, Miculescu, V. Gheorghe, Olaru, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Vlad Chiricheș a intrat direct în echipa de start a celor de la FCSB după ce a revenit la echipă, la 10 ani de la plecare
Liderii Olaru și Coman sunt rezerve, fiind odihniți pentru returul cu CSKA 1948 Sofia, de joi, din preliminariile Conference League
Stadion: „Oțelul” (Galați)
Arbitru: Iulian Dima / A1: Mircea Orbuleț; A2: Florin Pucheanu
Arbitru VAR: Horia Mladinovici; Arbitru AVAR: Bogdan Gheorghe