Final încins în Bănie! S-a terminat FCU Craiova – Petrolul. Ce au făcut oamenii lui Giovanni Costantino

Final încins în Bănie! S-a terminat FCU Craiova – Petrolul. Echipa condusă de  Giovanni Costantino a câștigat, scor 2-0, în etapa cu numărul 21 din Superliga.

Oltenii sunt la a treia victorie consecutivă în Superliga. Sunt pe locul 9, cu 27 de puncte.

Prima repriză a meciului dintre FCU Craiova și Petrolul a fost spectaculoasă, ambele echipe având ocazii importante.

Alexandru Musi a ratat una dintre cele mai mari șanse de a marca, în minutul 33.  Tânărul fotbalist a rămas singur cu portarul, a șutat de la 6 metri, dar a ratat poarta.

Oltenii au dat lovitura în repriza secundă. În minutul 78, Vlad Achim a deschis scorul în Bănie. În minutul 90, Blănuță a marcat al doilea gol al oltenilor, după o gafă uriașă a lui Zima.

FCU Craiova – Petrolul, echipe de start

FCU Craiova: Gurău – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim, Van Durmen – Sidibe, Bauza, Blidar – Chițu
Rezerve: Mogoșanu, Henriques, Mascarenhas, Dr. Albu, Vl. Pop, Baeten, Buta, Blănuță, Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Petrolul: Zima – Meijers, Garutti, Huja, Țicu – Dumitriu, Seto, Jefferson – Musi, Grozav, Jair
Rezerve: Eșanu, D. Radu, Vraciu, Mitrov, Abuashvili, Rădulescu, Răducan, Roman II, Omrani
Antrenor: Florin Pârvu

Stadion: Municipal Craiova
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti – Argeş), A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa – Bistriţa Năsăud), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti – Argeş), Arbitru VAR: Costreie Sorin (Voluntari – Ilfov), Arbitru AVAR: Antonie Andrei (Bucureşti)