Final incendiar. S-a terminat U Cluj – CFR Cluj. Suporterii s-au dezlănțuit în tribune / Video

U Cluj și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1,  în etapa a doua a grupelor Cupei României Betano.

U Cluj și CFR Cluj fac parte din grupa B, alături de Rapid, CSA Steaua, Alexandria și Botoșani. Ambele echipe din Cluj au 4 puncte, la fel si Rapid. FCM Alexandria este pe locul patru cu 3 puncte.

În prima repriză niciuna dintre cele două echipe nu a avut ocazii prea mari. În minutul 41, U Cluj a deschis scorul. Nistor a executat un corner, iar Kresic a marcat în propria poartă. Bîrligea a restabilit egalitatea cu un șut din interiorul careului, în minutul 67. Câteva minute mai târziu, Nistor a ratat o ocazie uriașă, după ce a tras pe lângă cu poarta goală.

În minutul 76, Bîrligea a mai înscris o dată, dar Ovidiu Hațegan a fluierat fault.

Suporterii, spectacol în tribune

A fost spectacol în tribune. Peste 25.000 de suporteri au venit la derby-ul Clujului.

Cei de la Universitatea au afișat o hidră, cu mesajul „Vă spunem noi… istoria nu-și va aminti capetele hidrei vișinii”. Cei de la CFR Cluj au aruncat torțe în primele minute pe teren.

Foto. GSP.ro

Apoi a urmat o altă coregrafie.

În minutul 10, unui fan i s-a făcut rău și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

U Cluj – CFR Cluj, echipe de start:

U Cluj: Iliev – Oancea, Mitrea, Miron, Chipciu – Doukoure, Bic – Cîmpanu, Nistor, Silaghi – D. Popa
Rezerve: Gorcea, Peteleu, Pițian, I. Filip, G. Simion, V. Gheorghe, I. Stoica, F. ilie, Manu
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

CFR Cluj: Sava – Kresic, Ajeti, M. Ilie – Mogoș, Fică, Muhar, Cvek, Camora – Otele, Juricic
Rezerve: Bălgrădean, Morgan, Deac, Krasniqi, R. Filip, Zejnullahu, Tachtsidis, Bîrligea, Avonou
Antrenor: Andrea Mandorlini

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad), A1: Sebastian Gheorghe (Suceava), A2: Ciprian Danșa (Satu Mare). VAR: Cătălin Popa