Final incendiar la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt-Oţelul. Trupa lui Marius Măldărăşanu, pas important către play-off-ul din Superliga

Final incendiar la Sibiu. Hermannstadt a zdrobit-o pe Oțelul, scor 4-1,  în runda cu numărul 29 din Superliga.

Elevii lui Marius Măldărășanu sunt pe locul 7, cu 29 de puncte, la egalitate cu UTA, care este pe poziția a șasea. Oțelul este pe locul 11, cu 29 de puncte.

Trupa lui Marius Măldărăşanu, pas important către play-off-ul din Superliga

Oțelul a deschis scorul după doar 12 minute, prin Teles. Gazdele au revenit rapid în joc și au restabilit egalitatea în minutul 26, prin Ianis Stoica.

Szabolcs Kovacs a dictat penalty pentru FC Hermannstadt în finalul primei reprize. Daniel Paraschiv a marcat fără probleme, iar Hermannstadt a intrat la vestiar în avantaj. După pauză, Ianis Stoica l-a învins, din nou, pe Pap, reușind dubla. Când mai erau reei minutee din timpul regulamentar, Neguț a închis tabela de marcaj.

Hermannstadt – Oțelul, echipele de start

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Bejan (cpt.), Găman, Opruț – Balaure, Mino Sota, Murgia, Ianis Stoica – G. Iancu, Paraschiv
Rezerve: Muțiu, I, Pop, Etienne, Antoche, N’Goma, D. Iancu, Neguț, Biceanu, Oroian, Jipa, Ciubotaru, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Oțelul: Pap – Zhelev, Cisse, Ghiocel, Gomes – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, A. Pop, Tănasă
Rezerve: Stoian, Cîrjan, Rusevic, Malle, Gaitan, Yabre, Rus, Farcaș, Bordun, Zivulic, Jardan, Adăscăliței
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: Municipal
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei). A1: Alexandru Cerei (Cluj). A2: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe)
Arbitru VAR: Horațiu Feșnic (Cluj). Asistent VAR: Claudiu Lucaciu (Cluj)