Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-UTA. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic

Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-UTA. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic în ultimul meci al rundei din play-out-ul de Superliga. A fost un meci strâns, cu puţine faze de poartă.

UTA lui Mircea Rednic a început meciul mai bine, dar a ratat ocazii importante în primele zece minute ale disputei.

S-a terminat Petrolul-UTA

Omondi a ratat cea mai importantă ocazie a celor de la UTA. Apoi, oamenii lui Mircea Rednic au deschis scorul. Gicu Grozav a marcat, în minutul 11, cu un şut de la distanţă, spre bucuria celor 5.120 de suporteri prezenți la meci. Apoi meciul a intrat în letargie până la finalul primei reprize.

Oaspeţii au început partea secundă mai bine. Au şi înscris un eurogol prin Omondi, în minutul 59. Jucătorul „Bătrânei Doamne” trimisese, de la aproximativ 25 de metri, aproape de vinclul porții apărate de Zima. Reuşita sa a fost anulată însă pentru un henţ în desfăşurarea fazei. Totuşi, oaspeţii au reuşit egalarea în minutul 82.

Omondi i-a pasat lui Căpuşă care a centrat din alunecare şi Micovschi a reuşit să marcheze din gura porţii. Scor final Petrolul-UTA 1-1 şi cele două echipe sunt aproape salvate de la retrogradarea din Superliga.

Petrolul – UTA, echipele de start:

Petrolul (4-2-3-1): Zima – Hanca, Papp, Huja, Țicu – Jyry, Seto – Musi, Jair, Grozav – Irobiso
Rezerve: Eșanu, Dumitriu, Garutti, Meijers, D. Radu, Diomande, I. Paraschiv, Ișfan. Bratu, Răducan, Berisha, Bucur
Antrenor: Laszlo Balint

UTA (4-4-2): Iacob – Căpușă, Conte, Stolink, Rodrigues – Omondi, De Freitas, C. Mihai, Micovschi – Ezekiel, Luckassen
Rezerve: Kucher, Trif, R. Pop, Vulturar, Morar, Tudorie, Joao Pedro, Lawrence, Ariel Lopez
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Horia Mladinovici (București) / A1: Mihai Marius Marica (Bistrița) / A2: Mircea Orbuleț (București) / Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari-Ilfov), Arbitru AVAR: Mihăiță Necula (București) / R1: Valentin Naidin (Turnu Măgurele) / Observator arbitri: Eduard Dumitrescu (Pitești)