Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-FC Botoşani. Goluri pe bandă rulantă în repriza a doua

Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-FC Botoşani. Goluri pe bandă rulantă în repriza a doua după ce în prima repriză nu s-a jucat absolut nimic şi toată lumea se aştepta la un nou rezultat de 0-0.

Petrolul a tremurat serios în faţa lanternei roşii din Superliga, FC Botoşani. Asta deşi a avut 2-0 după un start nebun de repriză secundă.

S-a terminat Petrolul-FC Botoşani

Prima repriză a fost una foarte slabă, în care nu au fost ocazii de gol. Petrolul a avut un penalty, dar acesta a fost anulat de către VAR. Grozav pornise dintr-o poziţie de ofsaid. Băieţii lui Florin Pîrvu au început foarte bine partea secundă.

După ce a fost iertat de jumătate de pedeapsă, după ce l-a rupt pe Iancu de la Hermannstadt, Valentin Ţicu a deschis scorul în minutul 52. A beneficiat şi de o defiere a unui fundaş advers. Peste doar 3 minute, Gicu Grozav a dublat avantajul gazdelor.

Eduard Florescu a redus din diferenţp în minutul 81, din penalty. Cei 7.800 de spectatori care au asistat la meci au început să tremure. Nu a fost cazul. S-a terminat Petrolul-FC Botoşani 2-1 şi gazdele urcă pe loc de play-off, în timp ce moldovenii se afundă şi mai mult în liga secundă.

Petrolul – FC Botoșani, echipele de start

Petrolul: Zima – Doua, Papp, Huja, Țicu – Jefferson, Seto, Diomande – Musi, G. Grozav, Jair
Rezerve: Eșanu – Pedro Justiniano, Garutti, D. Radu, Mitrov, M. Roman II, I. Răducan, Omrani, Abusashvili
Antrenor: Florin Pîrvu

Botoșani: Ducan – R. Benzar, Mutombo, Țigănașu, A. Dragu – Dican – G. David, Ed. Florescu – C. Petro, M. Ilicic, N’goma
Rezerve: G. Ureche – Șeroni, F. Adams, Mouaddib, Olinga, Cărăușu, Pinson, Casap, Drole
Antrenor: Andrei Patache

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova), A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Popescu Adrian (Craiova), Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Slabu Stelian (Braşov)