Final incendiar la Koln! S-a terminat Ungaria- Elveţia. Start ratat de EURO 2024 pentru unguri / Foto

Final incendiar la Koln! S-a terminat Ungaria- Elveţia. Start ratat de EURO 2024 pentru unguri. Vecinii noştri au fost puşi la zid chiar de la începutul meciului de naţionala elveţiană.

Ungurii au început groaznic EURO 2024. Au fost puşi la respect încă din startul meciului de Elveţia, naţionala depăşită de România în preliminarii.

S-a terminat Ungaria- Elveţia

Selecționerul elvețian, Murat Yakin, a fost curajos încă de la început. L-a trimis titular ca atacant central pe Kwadwo Duah, vârful lui Ludogorets care până acum a mai jucat o singură repriză în reprezentativa elvețiană de seniori. A jucat într-un amical cu Estonia disputat acum 11 zile!

A fost iureş la poarta lui Gulacsi încă din primele minute ale meciului. Ungurii n-au avut nicio şansă. Au şi încasat gol repede, după mai multe ocazii ratate de către elveţieni. Duah a marcat, dar reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid, în primă fază. A intervenit VAR-ul şi a validat golul.

Elveţia a continuat să atace şi şi-a dublat avantajul chiar înaintea pauzei. Aebischer a marcat cu un şut de senzaţie din afara careului. Vedetele ungurilor erau la pământ. Sallai şi Szoboszlai au fost două umbre în primele 45 de minute.

Ungurii au început mai bine repriza a doua. Au avut două ocazii importante, dar Varga le-a ratat. A treia oară nu a mai greşit. Szoboszlai a centrat, iar Varga a redus din diferenţă, în minutul 66. În prelungiri, Embolo a profitat de o gafă de judeţ a ungurilor şi a marcat şi el. Socr final Ungaria-Elveţia 1-3 şi elveţienii, alături de nemţi, au prima şansă la calificare din această grupă.

Ungaria – Elveția, echipe de start:

UNGARIA (3-4-2-1): Gulacsi – Lang, W. Orban, Szalai – Fiola, A. Nagy, Schafer, Kerkez – Sallai, Szoboszlai (cpt.) – Varga
Rezerve: Dibusz, Szappanos – Balogh, Nego, M. Adam, Bolla, Kleinheisler, Gazdag, Styles, Z. Nagy, Botka, Csoboth, Dardai, Horvath, Kata
Antrenor: Marco Rossi

ELVEȚIA (3-4-2-1): Sommer – Schar, Akanji, R. Rodriguez – Widmer, Xhaka (cpt.), Freuler, Ndoye – Vargas, Aebischer – Duah
Rezerve: Mvogo, Kobel – Stergiou, Elvedi, Embolo, Okafor, Steffen, Zesiger, Sierro, Shaqiri, Jashari, Amdouni, Rieder
Antrenor: Murat Yakin

Arbitru: Slavko Vinčić (Slovenia), A1: Tomaž Klančnik (Slovenia), A2: Andraž Kovačič (Slovenia), Rezervă: Rade Obrenovic (Slovenia)
VAR: Nejc Kajtazovic (Slovenia), Tomasz Kwiatkowski (Polonia)
Stadion: Rhein Energie (Koln)