Final incendiar la Galaţi! S-a terminat Oţelul-U Cluj. Duel cu repetiţie pentru oamenii lui Dorinel Munteanu

Final incendiar la Galaţi! S-a terminat Oţelul-U Cluj. Duel cu repetiţie pentru oamenii lui Dorinel Munteanu. După disputa din Cupa României, moldovenii au avut acelaşi adversar şi în Superliga.

Oţelul a eliminat U Cluj pe final de meci din Cupa României. La 3 zile distanţă, băieţii lui Dorinel Munteanu s-au întâlnit cu aceeaşi echipă şi în play-off-ul de Superliga.

S-a terminat Oţelul-U Cluj

Oamenii lui Dorinel Munteanu au jucat mai bine şi în campionat. Au şi deschis scorul cu 5 minute înaintea pauzei. Maciel a fost cel care a înscris pentru gălăţeni, spre bucuria celor 6.461 de spectatori care au urmărit meciul din tribunele stadionului

De partea cealaltă, echipa lui Ioan Ovidiu Sabău a făcut un nou meci prost. Pe final, gazdele au rămas în 10 oameni. Autorul golului, Maciel, a fost eliminat în minutul 87, pentru două cartonaşe galbene. Chiar şi aşa, şepcile roşii nu au reuşit să revină pe tabelă. Scor final Oţelul-U Cluj 1-0 şi gazdele urcă pe primul loc în play-out. De partea cealaltă, oaspeţii au coborât pe locul 4.

Oțelul – U Cluj, echipe de start

Oțelul: Pap – Zhelev, Cisse, Yabre, Gomes – Lameira, Zivulic, Cisotti – Maciel, A. Pop, Bodișteanu
Rezerve: Stoian, Rus, Panait, Farcaș, Tănasă, Malle, Rusevic, I. Neagu, Jardan, Adascăliței, Teles, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

U Cluj: Gorcea – Chinteș, Pițian, Kelven, Chipciu – Bic, Doukoure – Roguljic, Nistor, V. Gheorghe – D. Popa
Rezerve: Gertmonas, Oancea, Peteleu, Masoero, G. Simion, Techeres, Silaghi, Anselmo, Pănoiu, Roger
Absenți: Mitrea, Pițian (suspendați)
Antrenor: Ovidiu Sabău

Stadion: „Oțelul”
Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare). A1: Sebastian Gheorghe (Suceava); A2: Adrian Popescu (Craiova)
Arbitru VAR: Andrei Antonie (București). Asistent VAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț)