Final incendiar la Galați! S-a terminat Oțelul-FCSB. Ce a făcut trupa lui Elias Charalambous

Oțelul și FCSB au terminat le egalitate, scor 1-1, în etapa a 2-a din grupele Cupei României. Cele două echipe au câte 4 puncte.

Gălățenii au avut o primă ocazie în minutul 6. În minutul 33, Cisotti a fost aproape de deschiderea scorului, însă a trimis pe lângă poartă.

La pauză, vicecampioana României a schimbat masiv. Băluță a intrat în locul lui Miculescu, Olaru în locul lui Lixandru, Rotariu în locul lui Compagno, iar Șut în locul lui Djokovic.

În minutul 78, Alexandru Băluță a deschis scorul după o pasă venită de la Ovidiu Popescu. După aproape 10 minute, Dawa a marca și el dar golul a fost anulat după ce s-a consultat VAR.

Oțelul a presat însă și a egalat în finalul meciului, în minutul 90, prin Ariel Lopez. Arbitrul a avut nevoie de aproape 2 minute pentru a valida reușita.

Scenografie pentru Dorinel Munteanu

Fanii i-au pregătit lui Dorinel Munteanu o scenografie specială pentru meciul cu FCSB. Gruparea Ultra Sud a afișat un banner uriaș cu chipul tehnicianului, mesajul fiind  „Băăă, dă-te, bă, la o parte!”. Suporterii i-au reamintit un episod din 2011, atunci când fanii treceau prin cadru în momentul în care el acorda un interviu pe teren.

Foto. captură Digi Sport

Oțelul – FCSB, echipe de start:

Oțelul: Dur-Bozoancă – Zhelev, Lovric, A. Lopez, A. Silva- Cisotti, Zivulic, Maciel – Bodișteanu, A. Pop, Adăscăliței
Rezerve: R. Stoian – Jardan, Cîrjan, Teles, Latouchent, Fatai, Ghiocel, Tănasă, Rus
Antrenor: Dorinel Munteanu

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Dawa, Haruț, Cr. Ganea – Lixandru, Ov. Popescu, Djokovic – Miculescu, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: Udrea – Panțîru, A. Șut, Toma, Al. Băluță, Olaru, Pantea, D. Rotariu, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Oţelul (Galaţi)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş), Arbitru AVAR: Baban Vlad (Iaşi)