Petrolul este la un pas de sferturile Cupei României + Deținătoarea trofeului, out din competiție

Petrolul a câștigat cu Chindia, scor 2-0, în grupele Cupei României și este cu un pas în sferturile competiției. Ploieștenii au deschis scorul prin Abuashvili, în timp ce Huja, a marcat al doilea gol.

Sepsi a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 1-0, de Corvinul Hunedoara, în grupa A.

În urma acestor rezultate, Sepsi este eliminată din competiție. Petrolul și Corvinul au 6 puncte, iar Sepsi are doar unul, după două etape. Astfel, cu un meci rămas, la Ploiești, covăsnenii nu au cum să se mai califice în fazele eliminatorii.

Liviu Ciobotariu: „Eu sunt vinovatul principal”

Sepsi a câștigat ultimele două ediții ale Cupei României.

”Este clar că suntem ieșiți din această competiție, ne-am prezentat foarte slab. N-am avut ocazii de gol, am jucat contra unei echipe de liga a doua și vreau să-i felicit pentru victorie. Am jucat slab, foarte slab, penibil, n-am avut inspirație, nu ne-am apărat bine, am luat un gol din fază fixă unde trebuia să facem apărare om la om.

O situație delicată, pentru că suntem deținătoarea trofeului și cu atât este durerea mai mare. Am ieșit pe ușa din spate pentru că nu ne-am prezentat așa cum trebuia. Știam că întâlnim o echipă cu entuziasm, cu atitudine și am pierdut toate duelurile, n-am jucat practic nimic. În afară de suporterii noștri care au fost la înălțime, noi am jucat foarte slab. Am venit cu moral, cu încredere, știam că adversarul are agresivitate în joc, că luptă pentru fiecare meci, iar noi nu ne-am prezentat așa cum trebuia.

Foarte, foarte slab. Nu ne-au ieșit pasele, n-am verticalizat, am pasat mult înapoi, am pierdut foarte multe mingi la mijlocul terenului. Am schimbat și sistemul pentru a reuși să marcăm, dar n-a fost de ajuns. De fiecare dată când echipa pierde, primul responsabil este antrenorul împreună cu staff-ul.

E clar că-mi reproșez foarte multe. Eu sunt vinovatul principal pentru că eu fac antrenamentele, primul ”11” și schimbările”, a declarat antrenorul lui Liviu Ciobotariu după meci.