Final incendiar la Budapesta! S-a terminat Belarus-România. Ce au făcut tricolorii lui Edi Iordănescu

Final incendiar la Budapesta! S-a terminat Belarus-România. S-a aflat ce au făcut tricolorii lui Edi Iordănescu. A fost un chin extrem pentru naţionala noastră, în deplasarea de pe teren neutru, fără spectatori.

România lui Edi Iordănescu nu a avut decât şansa victoriei pe stadionul Ujpest din Budapesta. Am atacat aproape încontinuu la poarta gazdelor de conjunctură.

S-a terminat Belarus-România

Băieţii lui Edi Iordănescu au atacat încă din startul meciului. Denis Alibec sau Nicuşor Stanciu nu au reuşit însă să marcheze. Aveam nevoie de victorie pentru a reuşi calificarea la EURO 2024. S-a intrat la pauză fără gol pe tabelă. Şi în repriza a doua am atacat aproape încontinuu. Selecţionerul i-a băgat în teren şi pe toţi jucătorii de atac de pe bancă. Degeaba, nu am reuşit să marcăm şi am scăpat şi la câteva şanse ale bieloruşilor pe contraatac. S-a terminat Belarus-România 0-0 şi trocolorii trăiesc periculos în drumul către EURO 2024.

Belarus – România, echipe de start:

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. A. Burcă, 11. N. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu (cpt.) – 20. D. Man, 7. Alibec, 9. Drăguș.
Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 4. Racovițan, 6. M. Marin, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Fl. Coman, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Munteanu, 23. Sorescu
Selecționer: Edward Iordănescu

BELARUS: 12. Ignatovich – 5. Polyakov, 20. Volkov, 6. Politevich-cpt., 2. Pechenin – 15. Korzun, 9. Ebong – 4. Yuzepchuk, 19. Klimovich, 7. Kontsevoi – 11. Morozov.
Rezerve: 1. Kudravets, 16. Rudzenok – 3. Parkhomenko, 8. Karpitski, 10. Bakhar, 13. Bocharov, 14. Karpovich, 17. Gromyko, 18. Malkevich, 21. Borodin, 22. Pavlovets, 23. Antilevski
Selecționer: Carlos Alos Ferrer

Stadion: „Szusza Ferenc” (Budapesta)
Capacitate: 13.501 (se va juca fără spectatori)

Arbitru: Espen Eskas. Asistenți: Jan Erik Engan, Isaak Elias Bashevkin (toți din Norvegia) Arbitru VAR: José Luis Munuera. Asistent VAR: Guillermo Cuadra (ambii din Spania)