Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-FC Botoşani. Ce a făcut echipa lui Mircea Rednic în derby-ul supravieţuirii

Final incendiar la Arad. UTA a învins-o pe FC Botoșani în derby-ul supraviețuirii. Elevii lui Mircea Rednic au câștigat, scor 1-0, singurul gol fiind marca de Conte.

UTA este pe prima poziție în play-out, cu 27 de puncte, în timp ce moldovenii sunt pe 10, cu 14 puncte. La meci au asistat mii de copii.

UTA – FC Botoşani 1-0

Elevii lui Mircea Rednic au deschis scorul după ce au avut câteva ocazii în prima repriză. În minutul 37, Conte a macat cu o lovitură de cap, după ce a Micovschi a șutat în interiorul careului din corner.

La meci au asistat mii de copii, după ce UTA Arad a fost sancționată să joace patru partide fără spectatori.

UTA Arad – FC Botoșani, echipe de start:

UTA Arad: Kucher – Căpușă, Stolnik, Conte, D. Rodrigues – Omondi, Machado, Vulturar – Micovshi, Luckassen, Imoh
Rezerve: Iacob, Trif, Benga, C. Mihai, Freitas, Fabry, A. David, R. Pop, Iurasciuc, V. Morar, A. Lopez

Antrenor: Mircea Rednic

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, Șeroni, Țigănașu – G. David, Dican, I. Filip – E. Florescu, E. Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, Creț, Ferreira, Fulop, Mailat, Mouaddib, Margiotta, Mitrov

Antrenor: Bogdan Andone

Arbitru: Ionuț Coza / Asistenți: Mircea Orbuleț, Doru Lucaciu
Arbitru VAR: Istvan Kovacs / Asistent VAR: Marius Omuț