Final incendiar în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Poli Iaşi. Rezultat crucial în lupta pentru supravieţuire în Superliga

Final incendiar în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Poli Iaşi. Rezultat crucial în lupta pentru supravieţuire în Superliga. Partida s-a decis în doar 7 minute, după ce oaspeţii conduceau încă din prima parte.

Băieţii lui Leo Grozavu au început foarte bine meciul de la Botoşani. Se părea că oaspeţii vor lua trei puncte cruciale în lupta pentru supravieţuire.

S-a terminat FC Botoşani-Poli Iaşi

Iaşiul lui Leo Grozavu a dominat prima repriză. A deschis scorul prin Alin Roman, în minutul 26. Gazdele au fost de nerecunoscut în prima parte şi se părea că Botoşaniul nu mai are nicio şansă de salvare.

Meciul a luat o întorsătură incredibilă în minutul 68. Atunci, Dican a marcat cu un şut superb de la marginea careului. Mai mult, Anezo Lopez a marcat şi el 8 minute mai târziu., spre bucuria celor 3115 spectatori care au asistat la meci. Scor final FC Botoşani-Poli Iaşi 2-1 şi băieţii lui Bogdan Andone obţin trei puncte uriaşe în lupta pentru supravieţuire în Superliga. De partea cealaltă, ieşenii rămân pe loc de baraj de menţinere.

FC Botoșani – Poli Iași, echipe de start

FC Botoșani: Ducan – R. Benzar, Miron, Sadiku, Țigănașu – G. David, I. Filip, Dican – Florescu, E. Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, L. Fulop, Șeroni, Adams, Aldair, Petro, Mouaddib, Kaprof, Margiotta, R. Dimitrov, Z. Mitrov, Gligor
Antrenor: Bogdan Andone

Poli: Lung – Martac, F. Ilie, Samayoa, Ștefanovici – A. Roman, Bordeianu, Marchioni – Bettaieb, S. Buș, Allanzinho
Rezerve: Ailenei, Niga, Itu, Katanec, Ispas, Jatoba, Gheorghiță, Harrisson, Todoroski, Saghiri, L. Mihai, Kabran
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: „Municipal”
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Filip Alexandru (Constanţa)
Arbitru VAR: Costreie Sorin (Voluntari). Arbitru AVAR: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)