Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-Dinamo. Ce au făcut băieţii lui Zeljko Kopic

Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-Dinamo. Ce au făcut băieţii lui Zeljko Kopic. A fost meciul supravieţuirii pentru ambele echipe, dar în prima repriză o singură echipă a fost pe teren.

Oamenii lui Zeljko Kopic au început mai bine meciul. Au avut ocazii importante la poarta lui Gurău. De partea cealaltă, echipa lui Eugen Trică a fost de nerecunoscut.

S-a terminat FCU Craiova-Dinamo

Gurău a reuşit să ţină poarta intactă, cu intervenţii foarte bune, până la finalul primei reprize. Atunci, Milanov a reuşit să deschid scorul, după o fază de contraatac, în minutul 44. Cei aproximativ 5000 de oameni prezenţi la meci vedeau cum echipa lor favorită să îndreaptă spre liga a doua.

Craiovenii au jucat mai bine în partea secundă şi au dat lovitura în prelungiri. Blănuţă a fost cel care menţine speranţa gazdelor de a scăpa de matineu. Scor final FCU Craiova-Dinamo 1-1 şi ambele echipe continuă lupta pentru menţinerea în Superliga.

FCU Craiova – Dinamo, echipe de start

FCU Craiova: Gurău – Compagnucci, Lekiatas, Lacroix, Padula – D. Albu, Pop – Sidibe, Baeten, Jibril – Blănuță
Rezerve: Enache, Mascarenhas, Kvakic, V. Achim, R. Negru, Dragu, Bauza, Blidar, Bahassa
Absent: Chițu (suspendat)
Antrenor: Eugen Trică

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – De Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Abdallah, Gregorio
Rezerve: Răilean, Selmani, Iglesias, A. Irimia, D. Irimia, Politic, Neagu, Bani, Grigore, Roșu, Amzar
Absenți: –
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Complex Sportiv Craiova
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi). A1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), A2: Alexandru Vodă (Alba Iulia)
Arbitru VAR: Cătălin Popa (Piteşti). Arbitru AVAR: Romică Bîrdeş (Piteşti)