Final incendiar de play-out! S-a terminat CS Mioveni – UTA. Rezultat crucial în lupta pentru supraviețuire

UTA Arad a câștigat, scor 2-0, meciul cu CS Mioveni, în etapa a 8-a din play-out.

Argeșenii au retrogradat matematic, dar UTA avea nevoie de o victorie pentru a evita retrogradarea directă. Condiția este însă ca echipa de pe primul loc retrogradabil, FC Argeș, să nu câștige la FCU Craiova.

În acest moment, elevii lui Mircea Rednic au 25 de puncte, în timp ce Mioveni este pe ultimul loc cu 11 puncte.

În minutul 33, Carnat a fost aproape să deschidă scorul, dar Iacob a reușit să respingă în corner. UTA a avut mai multe ocazii în prima repriză, dar la pauză scorul a fost 0-0. După ce jucătorii de la Mioveni au trecut pe lângă deschiderea scorului, oaspeții au marcat în minutul 63, prin Erion Hoxhallari. Postolachi a închis tabela de marcaj în ultimele minute ale prelungirilor.

Arbitrul Costreie Sorin a avut nevoie de minute bune pentru a valida golul.

Mioveni – UTA, echipe de start:

CS Mioveni 68. Sima – 23. M.Panait, 30. Şerbănică, 21. Pedroso – 31. Carnat, 16. Rădescu, 24. V.Pop, 20. Buziuc – 5. Lixandru – 90. Rusu, 8. Antal
Rezerve: 22. Croitoru – 6.Burnea, 2. Sno, 14. Lepistu, 19. Diallo, 7. Toma, 10. Coşereanu, 11. Benchaib, 9. Krasniqi
Antrenor: Vlad Țăran

UTA Arad 93. Iacob – 2. Benzar, 4. Benga, 22. Hoxhallari, 18. Abeid – 70. Şteau, 5. Cascini, 14. Anton – 11. Roger, 28. Keşeru, 17. Postolach
Rezerve 13. Kucher – 15. Vukcevic, 3. Dobrescu, 19. Batha, 20. Ubbink, 7. Otele, 29. Stahl, 55. R.Pop, 24. Paşcalău
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Costreie Sorin (Buftea) / A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Necula Mihaita (Bucureşti) / Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)