Final de drum pentru vicecampioană! S-a terminat Nordsjaelland – FCSB. Coşmar nordic pentru băieţii lui Elias Charalambous

Final de drum pentru vicecampioană! S-a terminat Nordsjaelland – FCSB. Coşmar nordic pentru băieţii lui Elias Charalambous. Echipa roş-albastră nu a reuşit să se califice în play-off-ul Conference League.

După 0-0 în tur, FCSB a sperat că va da lovitura în Danemarca. A jucat foarte bine timp de 30 de minute, în prima repriză.

S-a terminat Nordsjaelland – FCSB

Pe final de primă repriză, arbitrul din Kosovo şi-a făcut numărul. Fără VAR, a rămas decizia acestuia. A penalizat un duel normal în careu între Pantea şi un jucător al gazdelor. Penalty-ul a fost transformat de Ingvartsen şi nordicii aveau 1-0 la pauză.

Dacă în prima jumătate de oră băieţii lui Elias Charalambous au jucat bine şi au avut şanse, repriza a doua au fost de nerecunoscut. Mai mult, Vlad Chiricheș a fost eliminat în minutul 62. Pe final, acelaşi Ingvartsen, jucătorul adus din Bundesliga, de la Mainz, a făcut dubla. A marcat cu un şut de la 20 de metri.

Sco final Nordsjaelland – FCSB 2-0 şi vicecampioana şi-a terminat aventura în Conference League în turul 3 preliminar.

Nordsjaelland – FCSB, echipe de start

Nordsjaelland: Hansen – Villadsen, K.Hansen, Hey, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Ingvartsen, Antman
Rezerve: Eriksson, Pedersen, Nygren, Hansen, Osman, Marxen, Sertdemir, Hogsberg, Coulibaly, Harder, Varslund, Munck
Antrenor: Johannes Hoff Thorup
Absent: Nagalo (suspendat)

Forțat de absența lui Băluță, Charalambous schimbă sistemul. FCSB joacă în 4-3-1-2, în locul clasicului 4-3-3
Octavian Popescu și Florinel Coman vor fi cei doi atacanți centrali, iar Olaru va juca în spatele lor
FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Djokovic, Șut, Ov. Popescu – Olaru – Oct. Popescu, Fl. Coman
Rezerve: Vlad, Panțîru, Haruț, Compagno, Miculescu, Gogescu, Lixandru, V. Gheorghe, Băluță, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous
Absenți: Băluță (accidentat)

Stadion: Right to Dream Park (Farum)
Arbitru: Genc Nuza (Kosovo)