Final de drum pentru Gabriela Ruse! Urmaşa Simonei Halep, out de la Roland Garros. Nu a avut nicio şansă în faţa unei foste finaliste. A părăsit competiţia din ultimul tur al calificărilor.

Gabriela Ruse, locul 152 WTA, a fost învinsă, vineri, de italianca Sara Errani. A fost o dispută care a contat pentru ultimulul tur al calificărilor la turneul de Mare Şlem de la Roland Garros.

Final de drum pentru Gabriela Ruse!

Errani, locul 95 WTA şi favorită principală în calificări, s-a impus cu scorul de 7-6 (8), 7-6 (4), în două ore şi şase minute. O altă româncă a pierdut în ultimul tur al calificările. Este vorba despre Cristina Dinu, locul 229 WTA.

Românca a pierdut, vineri, în faţa sportivei braziliene Laura Pigossi (119 WTA), în ultimul tur al calificărilor de la Roland-Garros. Pigossi s-a impus cu scorul de 6-2, 6-2, într-o oră şi patru minute. România are patru jucătoare pe tabloul principal.

Jaqueline Cristian, locul 67 WTA, o va întâlni în primul tur pe letona Jelena Ostapenko, locul 10 WTA şi cap de serie 9. Sorana Cîrstea, locul 30 WTA şi favorită 28, o va înfrunta pe Anna Blinkova (Rusia), 45 WTA.

Ana Bogdan, numărul 63 mondial, va juca împotriva sportivei franceze Elsa Jaquemot, 150 WTA. Irina Begu, locul 127 WTA, va evolua cu o jucătoare venită din calificări.