Fetele de la handbal, pas uriaș spre EURO 2024! Ce au făcut tricolorele în absența Cristinei Neagu. Crina Pintea a fost căpitanul naționalei

Naționala feminină de handbal a României a învins Grecia, scor 32-20, în cel de-al doilea meci din preliminariile Campionatului European din 2024.

Fără Cristina Neagu, care nu a putut să joace din cauza unei inflamații la genunchi, căpitanul naționalei a fost pivotul de la CSM București, Crina Pintea.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Chatziparasidou – 4 şi Zygoura – 4 pentru Grecia, respectiv Dindiligan – 5, pentru România.

În prima repriză, grecoaicele au marcat 4 goluri consecutive și s-au apropiat la 7-9. Apoi, gazdele nu au mai făcut față, iar la pauză scorul a fost 8-15. Tricolorele au dominat cla și partea secundă, în final câștigând la 12 goluri diferență.

În pimul meci din gupă, româncele au învins Bosnia, 49-17. România face parte din grupa 1, alături de Bosnia, Grecia și Croația. Următoarele meciuri au loc 28 februarie și 2 martie 2024 ( „dubla” cu Croația).

La ultimele două ediţii ale Campionatului European, România s-a clasat pe locul 12, după ce în 2018 era pe locul 4. Cea mai bună performanţă a tricolorelor este medalia de bronz din 2010.

Naționala României joacă și la Campionatul Mondial din decembrie, acolo unde vor întâlni în grupa preliminară Chile, Serbia și Danemarca.