FCU Craiova, șanse infime să joace în playoff! Oltenii au scos doar un egal, în deplasare, cu Chindia Târgoviște

Chindia și FCU Craiova s-au anihilat reciproc îmtr-un meci încâlcit și plin de intevernții la limita regulamentului.

0-0 a fost rezultatul final al partidei disputate la Ploiești, pe stadionul Petrolului.

Chindia și FCU Craiova s-au anihilat reciproc

Prima repriză a fost lipsită de ocazii de gol dar s-a remarcat prin jocul dur al ambelor echipe.

Orozco si George Ganea au fost penalizați cu cartonaș galben pentru niște faulturi la limita dintre galben și roșu.

Chindia a avut mai mult mingea dar a atacat poarta oltenilor doar prin incursiunile sporadice ale lui Daniel Popa.

Oltenii s-au mulțumit cu un joc de așteptare care nu a produs panica la poarta apărată de Căbuz.

A 2-a repriză a decurs în tonul primei părți. Jucătorii ambelor echipe au preferat să abordeze un joc la ”intimidare”.

Ocaziile mari au lipsit aproape total, iar Chindia a arătat că este foarte departe de forma care speria multe echipe în tur.

În schimb oltenii, și-au diminuat serios șansele pentru playoff, 4 puncte au de recuperat în cele două etape rămase, pentru a spera la locul 6, ocupat în prezent de Sepsi.

Chindia rămâne p elocul 9 cu 31 de puncte și pare că a scăpat de grija retrogradării.

Echipele de start:

Chindia(4-2-3-1): Căbuz – Orozco, Corinus, Boldor, C. Dinu – Akhmatov, Perianu – Neguț (cpt.), Chamed, S. Buș – D. Popa
Rezerve: Eșanu – Ad. Ioniță, Mihaiu, Atanase, Jipa, A. Șerban, Avram, Dumitrașcu
Antrenor: Anton Petrea

FCU Craiova (4-2-3-1): Gurău – R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert – Dr. Albu, V. Achim – Baeten, G. Ganea, Bahassa – A. Chițu
Rezerve: Mogoșanu – Mascarenhas, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Sidibe, Piccolomo, Blănuță, Ibrahim
Antrenor: Nicolo Napoli