FC Barcelona, noua deținătoare a Trofeului Gamper, după 6-0 cu Pumas UNAM

Echipa de fotbal FC Barcelona a câştigat trofeul Joan Gamper după ce a surclasat formaţia mexicană Pumas UNAM cu 6-0, duminică, pe Camp Nou, prilej cu care polonezul Robert Lewandowski a marcat primul său gol în tricoul catalanilor.

Barca a făcut spectacol în meciul de prezentare, cu o săptămână înaintea debutului noului sezon, potrivit agerpres.ro.

Robert Lewandowski, care a început ca titular, alături de Raphinha şi Ousmane Dembélé, a reuşit să înscrie după doar trei minute, cu un şut dintr-un unghi foarte mic.

Catalanii au avut un forcing de început, marcând şi prin Pedri (4, 19), al doilea din pasa lui Lewandowski, şi Dembele (9). Echipa antrenată de Xavi a mai înscris de două ori şi după pauză, prin Pierre-Emerick Aubameyang (49) şi Frenkie de Jong (83).

Meciul a marcat, totodată, debutul fundaşului Jules Kounde în tricoul blaugrana, francezul intrând în joc în min. 61, în locul lui Ronald Araujo.