Etiopeanul Berihun Yerga a câştigat Semimaratonul de la București

Atletul etiopian Berihun Yerga a câştigat, duminică, cu timpul de 1 oră şi 55 de secunde, cursa de semimaraton din cadrul OMV Petrom Bucharest Half Marathon.

Peste 15.000 de alergători au luat startul în cadrul competiției.

El a fost urmat de trei atleţi din Kenya, Kipchirchir Sosten (1:00:57), Peter Mwaniki Njeru (1:01:21) şi Abraham Akopesha (1:03:12).

Primul atlet român care a terminat cursa de 21,097 km a fost Alexandru Corneschi, pe locul 5 la general, cu timpul de 1 oră, 6 min şi 49 sec, urmat de Robert Necula (1:06:51), locul 6 la general, şi Marius Ionescu (1:09:37), locul 9 la general.

În clasamentul feminin pe prima poziţie s-a aflat Cynthia Kosgei Chepchirchir, din Kenya, cu timpul 1:08:29, pe locul 7 la general, fiind urmată de alte două compatrioate de-ale sale, Lilian Jepkemboi Lelei (1:08:31), locul 8 la general, şi Shamilah Tekaa Kipsiror (1:10:19), locul 10 la general.

În clasamentul atletelor din România, Nicoleta Ciortan s-a clasat pe prima poziţie, 41 la general, cu timpul 01:23:50, urmată de Alina Eremia (1:24:45), locul 50 la general, şi Andreea Lucaci (1:25:27), locul 58 la general, potrivit agerpres.ro.

La cele 7 curse din cadrul OMV Petrom Bucharest Half Marathon, copii, cursa populară, 10 km, semimaraton, ştafetă, populară dizabilităţi şi 10 km dizabilităţi, au participat aproximativ 15.000 de alergători.