Elevii lui Nae Constantin răsuflă ușurați. Petrolul – FC Argeș 2-0

Petrolul Ploiești a obținut prima victorie după cinci înfrângeri consecutive în Liga 1. Ploieștenii au câștigat, scor 2-0, meciul cu FC Argeș din etapa a 15- a din SuperLigă.

După acest rezultat, Petrolul ocupă locul 6 cu 20 de puncte, în timp ce elevii lui Prepeliță sunt pe 11 cu 17 puncte, la un punct distanță de baraj.

Ploieștenii au început în forță și au deschis rapid scorul. În minutul 13, Gheorghe Grozav a pătruns în careu din stânga și a șutat în forță către vinclul porții, la colțul scurt. Ocaziile au continuat la ambele porți, dar la pauză scorul a fost 1-0. Petrolul Ploiești și-a mărit avantajul în ultimele minute ale reprizei secunde.

Mario Bratu a obținut un penalty, după intervenția lui Martin Raynov, în minutul 83, iar Constantin Budescu a înscris pentru 2-0.

Echipele de start la Petrolul – FC Argeș:

PETROLUL: Vâlceanu – Mathaus, Huja, Meijers – Borța, Seto, Jair, Țicu – Grozav – Irobiso, Măzărache
REZERVE: Leitner – C. Budescu, Pashov, Cebotaru, Velisar, M. Bratu, A. Olaru, Cioiu, Dumitriu
ANTRENOR: Nicolae Constantin

FC ARGEȘ: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, M. Constantin, Latovlevici – M. Colli, Njike – Ișfan, Alceus, Calcan – Garita
REZERVE: Greab – Vianna, Raynov, A. Șerban, G. Crețu, Covaci, Bertrand, Donisa, Enzo
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Sebastian Colțescu; A1: Sebastian Gheorghe; A2: Marius Badea; Arbitru VAR: Marian Barbu; AVAR: Marius Cristian Marchidanu