Elevii lui Bergodi au făcut spectacol. Echipa lui Teja, în genunchi. Sepsi – FC Botoșani 7-0

Sepsi a făcut instrucție cu FC Botoșani la Sf. Gheorghe și a reușit scorul sezonului. Elevii lui Bergodi au câștigat cu 7-0 meciul din etapa cu numărul 11 a Ligii 1 și au urcat pe locurile de play-off.

După doar 16 minute, Sepsi a primit o lovitură de pedeapsă, dar Mario Rondon a executat foarte slab și a ratat. Și-a luat însă revanșa și a deschis scorul în minutul 24, după o greșeală gravă a defensivei adverse. În prelungirile primei reprize, același Rondon l-a învins din nou pe Pap. După pauză, Sepsi s-a dezlănțuit.

Moldovenii au rămas în 10 oameni la începutul reprizei secunde, după ce Shaquill Sno a văzut cartonașul roșu, iar gazdele au început să marcheze gol după gol.

Elevii lui Bergodi au primit o lovitură de la 11 metri după un fault asupra lui Rondon, în minutul 63. Ion Gheorghe a ratat, dar a urmărit faza și l-a învins în final pe Eduard Pap. Opt minute mai târziu, Cătălin Golofca a trimis cu boltă în poartă, pentru ca, patru minute mai târziu Anass Achanbar să înscrie pentru 5-0. Tudorie și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Scorul final a fost stabilit de același Tudorie.

Echipele de start

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – I. Gheorghe, N. Păun, Aganovic, J. Rodrighezu – Rondon, Golofca
Rezerve: Began – R. Ispas, Bălașa, Francisco Junior, Bărbuț, C. Matei, Achahbar, Tudorie, Safranko
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Botoșani: E. Pap – Sno, Dican, Țigănașu, Dragu – Sylla, Mussis, Perianu – Shahaf, Camara, Mailat
Rezerve: Ureche – Patache, Boli, Ivanov, M. Roman I, Tîrcoveanu, Petkovski, Mateus Santos, M. Roman II
Antrenor: Mihai Teja

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti) / Asistenți: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel) și Mitruţi Daniel (Craiova)
Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca) / Arbitru AVAR: Slabu Stelian (Braşov)