Elena Rybakina, campioană la Indian Wells. A învins o câștigătoare de Grand Slam

Elena Rybakina a devenit campioană la Indian Wells. Este primul ei turneu câștigat în acest an.

Jucătoarea din Kazahstan s-a impus în finală în fața Arynei Sabalenka, scor 7-6(11), 6-4.  Calificată în ultimul act al competiției după ce a eliminat-o în două seturi pe lidera WTA Iga Swiatek, jucătoarea din Kazahstan nu a avut parte de un meci ușor cu Aryna Sabalenka (2 WTA).

Câștigătoare la Australian Open 2023 a luptat incredibil în primul set. De o oră și 20 de minute a avut nevoie Rybakina pentru a-și adjudeca primul act. În setul secund, Rybakina a reușit să conducă și cu scorul de 3 la 1.

Elena Rybakina va primit 1000 de puncte în ierarhia WTA la simplu și un cec în valoare de $1,262,220.