Eintracht Frankfurt este câștigătoarea Europa League! A învins-o pe Rangers la penalty-uri

Un meci de 9O de minute n-a fost suficient ca să se decidă câștigătoarea. Cu toate că Eintracht Frankfurt a părut puțin mai dezinvoltă decât Glasgow Rangers.

Și cumva, cum se întâmplă uneori în fotbal, nu cei care dau tonul fac și muzica. Așa că în minutul 57, peluza lui Rangers a fost cea care a explodat de bucurie.

În urma unui lanț al slăbiciunilor – cu Sow care a deviat greșit mingea cu capul până la Aribo, cu Tuta alunecând -, atacantul scoțienilor a rămas singur cu portarul și a deschis scorul. Aribo a avut mare noroc pentru că a marcat , fiindcă înainte să șuteze, s-a împiedicat.

Dar n-a durat mult euforia, pentru că Eintracht a egalat. În minutul 69, Kostic a centrat impecabil, iar Borre a împins mingea cu vârful bocancului.

S-a mai ratat, s-a mai cerut una-alta VAR-ului, însă după timpul regulamentar, a rămas 1-1. Și tot 1-1 a fost și după cele două reprize de prelungiri. Cu mențiunea că în ultimul minut al ultimei reprize de prelungiri, Tavernier, fundașul golgheter al competiției, ar fi putut să scrie istorie pentru echipa la care joacă și Ianis Hagi.

Istoria a scris-o, în sensul negativ, Aaron Ramsey. Cel mai sonor nume din lotul lui Rangers, venit de pe bancă, a avut cea mai proastă execuție a unui penalty văzut în ultima vreme, iar Trapp a apărat ca la handbal. Eintracht Frankfurt a învins în urma loviturilor de departajare și și-a adjucat astfel trofeul Europa League.