Edi Iordănescu va fi uimit! Jucătorul pe care România îl poate pierde. Jocurile sunt făcute

Edi Iordănescu va fi uimit! Jucătorul pe care România îl poate pierde. Jocurile sunt făcute. Acesta ar putea fi convocat la o altă echipă naţională. Este vorba despre cea a Italiei.

Mijlocașul româno-italian a bifat doar 6 minute în patru partide în care a fost convocat. Acum acesta se află pe lista echipei naționale a Italiei.

Edi Iordănescu va fi uimit!

Cotidianul italian, Corriere dello Sport, a scris că selecționerul Italiei, Luciano Spalletti, se gândește serios la convocarea lui Daniel Boloca pentru meciurile cu Malta (14 octombrie) și Anglia (17 octombrie) din preliminariile Euro 2024. Asta după ce mijlocașul central a convins la un stagiu de pregătire a echipei naționale a Italiei.

Selecționerul este deja cu ochii pe mijlocașul romăno-italian. Este caracterizat de Corriere dello Sport drept ”posibila surpriză” din lotul Italiei.

”Dacă ar putea selecționerul Italiei, Spalletti, să se gândească serios la Boloca pentru naționala noastră? Absolut!

O să vă spun mai multe: în ’96 am făcut cursul de antrenorat cu Spalletti. Pe atunci m-a întrebat despre atacantul Fabio Artico de la Pro Vercelli. I-am vorbit bine despre el și în cele din urmă a decis să-l ia la Empoli.

Boloca are caracteristici pe care un antrenor care iubește fotbalul frumos și care joacă fotbal într-un anumit fel, cum este Spalletti, le-ar putea folosi.

Să mă sune și pe mine să mă întrebe de Daniel? Nu-și va mai aminti de mine acum. Au trecut mulți ani și antrenez la amatori (râde)”, a declarat fostul antrenor al lui Boloca de la Fossano, Fabrizio Vassi, pentru pentru Tuttomercatoweb.

Daniel Boloca, de la naționala României la naționala Italiei

La naționala României, Daniel Boloca a fost convocat de Edi Iordănescu, pentru prima data, în luna septembrie a anului trecut, pentru ultimele două meciuri din Liga Națiunilor. Însă nu a prins lotul în egalul de 1-1 cu Finlanda și a rămas pe banca de rezerve în meciul cu Bosnia și Herțegovina, scor 4-1.

În amicalele din noiembrie, mijlocașul central a jucat ultimele șase minute din România – Slovenia 1-2. Apoi a fost rezervă în meciul cu Republica Moldova, scor 5-0.

În decembrie, Boloca a evoluat toate minutele în jocul-test de la naționala Italiei disputat la Coverciano sub privirile fostului selecționer Roberto Mancini.